Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Dlaczego Breivik strzelał

Recenzja książki: Åsne Seierstad, „ Jeden z nas. Opowieść o Norwegii”

materiały prasowe
„Jeden z nas” próbuje dociec, jak spokojne, zamożne, niewielkie i egalitarne społeczeństwo niechcący stworzyło masowego mordercę.

22 lipca 2011 r. 32-letni Anders Breivik zabił 77 osób – najpierw podłożył potężną bombę w dzielnicy rządowej Oslo, potem, w policyjnym przebraniu, zastrzelił 69 uczestników młodzieżowego obozu Partii Pracy na wysepce Utoya, głównie przerażonych nastolatków. Strzelał do nich z bliska, twarzą w twarz, gdy nie był pewien efektu, strzelał ponownie. Czynił to wszystko, jak twierdził, dla Norwegii, w imię świętej wojny z lewactwem, multikulturalizmem i islamem. Nie jest łatwo zrozumieć tak absurdalną zbrodnię, nie da się też w żaden sposób jej usprawiedliwić – co można, to dowiedzieć się o niej jak najwięcej, przyjrzeć się wnikliwie zarówno ofiarom, jak i sprawcy, unikając przy tym tabloidowego populizmu. I to się norweskiej reporterce Åsne Seierstad udało znakomicie. „Jeden z nas” próbuje dociec, jak spokojne, zamożne, niewielkie i egalitarne społeczeństwo niechcący stworzyło masowego mordercę. Ta książka nie jest jednak aktem oskarżenia ani pod adresem Breivika, ani Norwegów w ogólności – brak jej prokuratorskiego zacięcia. Jeśli już Seierstad diagnozuje jakieś słabości, to wskazuje raczej na bezbronność wobec agresji: służb, które w sytuacji kryzysowej pogrążyły się w totalnym chaosie, ale też młodych ludzi, wychowanych w duchu demokracji i mediacji – w jednej z najbardziej wstrząsających scen „Jednego z nas” umundurowany napastnik przeprowadza egzekucję dzieci, które przyszły zapytać go, dlaczego do nich strzela.

Morderca pozostaje tajemnicą. „To człowiek wypełniony po brzegi samym sobą” – napisał Karl Ove Knausgård o Breiviku w eseju opublikowanym niedawno w „New Yorkerze”. „Pragnął, by go dostrzeżono; to go napędzało, nic innego. Patrzcie na mnie, patrzcie na mnie, patrzcie na mnie”. Jeśli w istocie tak było, odniósł wielki sukces.

Åsne Seierstad, Jeden z nas. Opowieść o Norwegii, przeł. Iwona Zimnicka, W.A.B., Warszawa 2015, s. 384

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 32.2015 (3021) z dnia 04.08.2015; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Dlaczego Breivik strzelał"
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną