Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Pozwólcie mi milczeć

Recenzja książki: Tadeusz Różewicz, „Ostatnia wolność”, „Znikanie”

materiały prasowe
Nie jest tego dużo: 15 wierszy z ostatnich lat życia poety, które ukazały się wcześniej tylko w pismach literackich.

Ułożył ten zbiór Jan Stolarczyk. Ale ta niewielka książeczka sprawia, że możemy zobaczyć Tadeusza Różewicza innego niż ten z przygotowanych przed śmiercią ostatnich książek. Dużo w nich było zjadliwości, goryczy, Różewicz często zakładał maskę szydercy i prześmiewcy. Tutaj mamy wrażenie, że widzimy go bez maski, wręcz intymnie – takie są wiersze dla żony. Ale jest też coś dla nas – czytelników, redaktorów, wszystkich, którzy prosili go w tych ostatnich latach o nowe wiersze: „zwracam się do was/siostry i bracia z gazet/telewizji radia szkół uczelni/nie odbierajcie mi wolności/milczenia/to już ostatnia wolność/która mi pozostała po 77 latach pisania” („Ostatnia wolność”). Ten wspaniały wiersz, podobnie jak choćby „jubileusz” – o zapodziewaniu się czasu i wierszy, wejdzie z pewnością do różewiczowskiego kanonu. Niezwykłe jest też zamknięcie tomu. Wiersz „*** [ciężko jest wracać]” lapidarnością przypomina księdza Twardowskiego. Ale ten obraz niemożliwej miłości do najbliższych zakończony jest już bardzo różewiczowską puentą: „powiedział ten co odszedł”.

„Ostatnią wolność” dopełnia wydany w pakiecie zbiór mniej znanych wierszy poety, dokonany przez Jacka Gutorowa. I to jest wybór tak dobry, że pozwala nam odkryć poetę na nowo. Gutorowa zafascynował Różewicz piszący o zamilknięciu, wyjściu z poezji, niemocy i zniknięciu. Oprócz zaskakujących utworów (np. „w hotelu”) jest tu też choćby ten jeden z najwspanialszych, wiersz jak oddech: „a więc to tylko tyle/tylko tyle/więc to jest całe życie/tak całe życie” („*** Pamięci Konstantego Puzyny”).

Tadeusz Różewicz, Ostatnia wolność, Biuro Literackie, Wrocław 2015, s. 32
Tadeusz Różewicz, Znikanie, wybór i wstęp Jacek Gutorow, Biuro Literackie, Wrocław 2015, s. 82

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 40.2015 (3029) z dnia 29.09.2015; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Pozwólcie mi milczeć"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną