Książki

Najnudniejsza książka świata

Recenzja książki: Virginia Woolf, „Eseje wybrane”

materiały prasowe
Dzieło uwodzi – nie tylko szerokim wachlarzem tematyki, ale przede wszystkim osobowością pisarki, której przenikliwość, dystans i poczucie humoru sprawiają, że do książki będziemy wracać wielokrotnie.

Czytanie stało się dzisiaj tak łatwe, że powracanie do (…) zagmatwanych zdań jest jak wybieranie się do miasta na grzbiecie ponurego i upartego osła, a nie pociągiem elektrycznym” – zdanie z otwierającego eseje Virginii Woolf „Czytania” brzmi jak zapowiedź i ostrzeżenie zarazem. Bo istotnie, teksty wybrane przez Magdę Heydel i Romę Sendykę będą wymagały skupionego podążania za tokiem myślowym Virginii Woolf, która w jednej linijce tekstu potrafi przejść od zmysłowego dotyku palców po grzbietach książek do wyobrażeń niezwykle oddalonych od świata fizycznego, np. genealogii poetyckiej czy świata idei. Nagroda za skupienie i cierpliwość będzie jednak ogromna. Autorka „Pani Dalloway” pisze o znanym nam poczuciu, nad którym jednak nie zastanawiamy się na co dzień: o niedostępności niedalekiej już nawet przeszłości, o tym, jak bardzo nasza wyobraźnia jest ograniczona, jak bardzo nie potrafimy być kimś innym niż tym, kim jesteśmy.

Uwagi dotyczące zarówno kwestii estetycznych, funkcji recenzenta w obiegu wydawniczym, jak i roli kobiet w życiu społecznym oraz ich emancypacji wcale nie brzmią, jak gdyby napisane zostały przed 80 czy 100 laty; są niepokojąco wręcz współczesne. Można zapytywać, czy jest to następstwo niezwykłego zmysłu obserwacyjnego Woolf, czy dowód na nie taką znowu zmienność obyczajów. Jednak bez względu na wniosek „Eseje wybrane” uwodzą – nie tylko szerokim wachlarzem tematyki, ale przede wszystkim osobowością pisarki, której przenikliwość, dystans i poczucie humoru sprawiają, że do książki będziemy wracać wielokrotnie.

Virginia Woolf, Eseje wybrane, wybór M. Heydel i R. Sendyka, przeł. M. Heydel, Karakter, Kraków 2015, s. 492

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 48.2015 (3037) z dnia 24.11.2015; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Najnudniejsza książka świata"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną