Książki

Katechizm dla milionów

Pomnikowy katechizm Kościoła katolickiego ogłosił w 1992 r. Jan Paweł II. Dzieło pomyślane było jako obszerny i autorytatywny, a zarazem przystępny wykład wiary katolickiej na przełomie wieków. Katechizm wydano dotąd w przekładach na ponad 50 języków; cieszy się uznaniem wiernych w całym katolickim świecie. Ale Jan Paweł II nadstawiał też ucha na prośby o wyciąg z katechizmu, z którego można by korzystać na zasadzie, do jakiej przyzwyczaiły się pokolenia: krótkie pytania, jasne i zwięzłe odpowiedzi. Tym razem robota poszła – jak na tryby Kościoła – ekspresowo. Komitet pracujący pod kierownictwem kardynała Josepha Ratzingera przyrządził takie kompendium Katechizmu w ciągu nieco ponad trzech lat.

Ogłaszając w czerwcu 2005 r. Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego Ratzinger, teraz już Benedykt XVI, zaznaczył, że jest ono „wierną i pewną syntezą wiary Kościoła tak, aby mogło stanowić, jak życzył sobie mój Poprzednik, pewien rodzaj vademecum, które pozwoli wierzącym i niewierzącym objąć jednym rzutem oka całą panoramę wiary katolickiej”.

Staranny przekład polski, pióra ks. prof. Romana Murawskiego, potwierdza tę papieską rekomendację: kompendium czyta się z przyjemnością i pożytkiem. Jest też swoisty bonus: wybór modlitw w dwu wersjach: polskiej i łacińskiej (z zaznaczonymi akcentami). To już chyba znak firmowy pontyfikatu Ratzingera. Nigdy za późno na powtórkę z łaciny? 

Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego, przełożył Roman Murawski, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2005, s. 239

Polityka 38.2005 (2522) z dnia 24.09.2005; Kultura; s. 58
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną