Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Cukier krzepi

"Cukier w normie z ekstrabonusem” to kilkanaście opowiadań pochodzących z wcześniejszych zbiorów Sławomira Shutego – laureata Paszportu „Polityki” – „Cukru w normie” oraz „Nowego, wspaniałego smaku”, ale są tu także nowe utwory.

Tytuł jest oczywiście prześmiewczy, treść z medycyną i chorobami ma niewiele wspólnego, mimo że już na początku mamy drastyczną opowiastkę ojca dzieciom o przypadłościach wątroby i żołądka. Opowiastkę ku przestrodze i z morałem. Czegóż w tym zbiorku nie mamy? Są zwierzenia z terapii ćpuna dochodzącego do – jakże odkrywczego – wniosku, że najlepsze lekarstwo na uzależnienia to praca, pojawiają się zaloty dwu bezrobotnych pijaczków do androida, poród magnetofonu przez długo bezdzietną kobietę...

Im dalej, tym jednak zwyczajniej. Jest relacja z kolędy, wyznania chłopca przystępującego do Pierwszej Komunii, historia alkoholika zmierzającego ku abstynencji, rodzinna niedziela w hipermarkecie, historia pedofila i dzieci, historia wyjazdu dziewczyny na Zachód.

Słowem, każda historia jest u Shutego jakoś na czasie i aktualna. Ale, nie miejmy złudzeń, żadnej z nich pisarz nie sprzedaje w pięknym opakowaniu. Wszystkie podkręca i przewraca do góry nogami. Jeśli pisze o udziale mieszkanki wsi w teleturnieju i wielkiej wygranej, mąż koniecznie musi ją przepić tego samego dnia, szczęśliwe małżeństwo Bożeny wytrzyma tylko dni dwanaście, bo z Darka tuż po ślubie wyjdzie brutal. Losy wieśniaków, blokersów i całej biedoty Polski B i C przejęły Shutego, specjalistę od banków, konsumpcji i ekonomii, nie po to jednak, by miał powtarzać slogany o dobrze znanej, przeraźliwej biedzie.

Shuty – co nie zjedna mu wielbicieli – raczej ironizuje i kpi z, najczęściej naiwnych, przyczyn naszych niedoli. Czytając „Cukier” dochodzimy do wniosku, że samiśmy sobie winni. Mamy podwyższony cholesterol? Jemy za dużo jajek i słodyczy. Przejawiamy naiwną świadomość, że w hipermarketach jest taniej i więcej? Robimy w nich co niedzielę zakupy. Dajemy gwałcić się telewizją? Za wiele jej oglądamy, etc. Autor „Zwału” napisał przyzwoity i zrozumiały zbiór obrazów z polskiej codzienności, który – miejmy nadzieję – wszystkim wyjdzie na zdrowie.

 

Sławomir Shuty, Cukier w normie z ekstrabonusem, Wyd. W.A.B., Warszawa 2005, s. 264
 
 
Przeczytaj fragment książki


 

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nowe leki na odchudzanie podbijają świat. Czy właśnie odkryliśmy Święty Graal?

Czy nowe leki na odchudzanie, które właśnie zalewają zachodnie rynki, to największa rewolucja w medycynie od czasów antybiotyków? Jeśli tak, to może nas czekać również rewolucja społeczna.

Paweł Walewski, Łukasz Wójcik
23.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną