Książki

Piekło kobiet

Recenzja książki: Jürgen Thorwald, „Ginekolodzy”

materiały prasowe
Czytające tę książkę kobiety odetchną z ulgą na myśl, że przyszło im żyć dziś, a nie sto lat wcześniej.

Badanie pacjentek z zawiązanymi oczami, szycie na żywca przetok pochwy, wycinanie jajników brudnymi rękami, wkładanie do macic fiolek z radem to brzmi jak wyrafinowane tortury, ale takie były początki ginekologii. Dodatkowe wrażenie robi, że zabiegi te przeprowadzano stosunkowo niedawno i że wielu lekarzom nie tyle zależało na ulżeniu kobietom w cierpieniu, co na rozgłosie i pieniądzach. „Ginekolodzy” Jürgena Thorwalda (autora świetnego „Stulecia chirurgów”) są pasjonującą opowieścią obnażającą bezwzględność uprawiających kult macicy mężczyzn, w imię którego niejedna kobieta straciła życie. Z lektury wynika jednak, że choć zgłębianie tajemnic kobiecości nie zawsze wiązało się z uwolnieniem od zasad narzucanych przez różne religie, wielu z prekursorów ginekologii z prawdziwym poświęceniem walczyło o swoje pacjentki, wprowadzając – często na własną rękę i wbrew innym – metody ułatwiające poród, regulujące płodność czy ratujące kobietom życie.

„Ginekolodzy” to światowa premiera, bo w Niemczech wychodziły dotąd tylko poszczególne eseje, które Thorwald, aż do śmierci w 2006 r., poprawiał i nigdy w całości nie oddał ich do druku. Zapewne wiedział, że jego wizja historii ginekologii czy kwestii antykoncepcji i aborcji, stale zresztą wywołujących polityczno-etyczne dyskusje, nie wszystkim się spodoba. Być może niektórzy odbiorą opisy przyjmowanych po omacku porodów, wycinania bez znieczulenia gigantycznych cyst z jajników czy walki stali z promieniami rentgenowskimi w zmaganiach z rakiem macicy jako niepotrzebne epatowanie okrucieństwem, ale jedno jest pewne – czytające tę książkę kobiety odetchną z ulgą na myśl, że przyszło im żyć dziś, a nie sto lat wcześniej.

Jürgen Thorwald, Ginekolodzy, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2016, s. 392

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 6.2016 (3045) z dnia 02.02.2016; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Piekło kobiet"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną