Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Zazdrość o pisarza

Recenzja książki: Aleksander Kaczorowski, „Hrabal. Słodka apokalipsa”

materiały prasowe
Tak wkracza się do historii. I do popkultury – nawet jeśli koszulki z podobizną Hrabala sprzedają się głównie w Polsce.

Tłumacz i biograf Bohumila Hrabala Aleksander Kaczorowski w „Słodkiej apokalipsie” powraca do swojego mistrza po 12 latach, które minęły od opublikowania „Gry w życie. Opowieści o Bohumilu Hrabalu”. Decyzja o przygotowaniu nowej wersji biografii autora „Postrzyżyn” jest słuszna, ponieważ w ostatniej dekadzie w polskim tłumaczeniu ukazało się wreszcie kilka książek czeskiego pisarza, na które jego fani z niecierpliwością czekali. Kaczorowski poszerza zatem wcześniejszą biografię o nowe fakty, nowe konteksty, ale i o nowe wątpliwości, które narosły wokół Hrabala. Jednym z fundamentalnych paradoksów, na który zwraca uwagę, jest właśnie wysoka pozycja czeskiego pisarza w Polsce. To dość zaskakujące, zważywszy na ciszę, jaka w Czechach zapadła nad Hrabalem po jego śmierci.

Dlaczego zatem Hrabal był i jest fetowany w Polsce? Odpowiedź jest prosta – takiego pisarza nie mieliśmy, a bardzo chcielibyśmy mieć. „Tragizm i humor życia to bliźnięta”, powtarzał Hrabal, łącząc to, co zdawało się być przeciwstawne. Knajpianą pogawędkę nasycał poezją i filozofią, w rynsztoku widział piękno, potrafił być dosadny i obsceniczny, a zarazem wrażliwy i sentymentalny. „Moje szczęście polegało na tym, że zawsze spotykało mnie jakieś nieszczęście”, zwykł mawiać Jan Dziecię, bohater powieści „Obsługiwałem angielskiego króla”. Z Hrabalem było podobnie – niepowodzenia potrafił przekuć w sukces. Miał siłę, którą przyciągał czytelników. Nawet samobójcza śmierć pisarza przyczyniła się do umocnienia jego legendy. Tak wkracza się do historii. I do popkultury – nawet jeśli koszulki z podobizną Hrabala sprzedają się głównie w Polsce.

Aleksander Kaczorowski, Hrabal. Słodka apokalipsa, Czarne, Wołowiec 2016, s. 264

Polityka 8.2016 (3047) z dnia 16.02.2016; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Zazdrość o pisarza"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną