Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Książki

Europejska wizja

Kto czytał w „Polityce” wywiad z Jeremym Rifkinem („Europa przyszłością świata!”, „Polityka” 45), ten pewnie sądzi, że z grubsza wie, czego się można po tej książce spodziewać. Ale to tylko złudzenie. Bo bogactwa wątków i argumentów nie da się oddać w krótkiej z konieczności rozmowie. A warto je poznać, skoro nawet premier Marcinkiewicz publicznie mówi, że „to jest ważna książka”.

Dziś „Europejskie marzenie” jest w Polsce pewnie tym ważniejsze, że pokazuje prawdziwą treść cywilizacyjno-gospodarczo-politycznych wyborów, przed którymi stoimy. W gruncie rzeczy zasadniczy spór polityczny, który w ostatnich miesiącach się w Polsce rozgrywa, dotyczy przecież właśnie wyboru między dwoma drogami rozwoju i dwoma metodami myślenia o społeczeństwie: europejską i amerykańską.

Rifkin opowiada się za wariantem europejskim. I to nie dlatego, że w Europie jest ogólnie przyjemniej. Umie dowieść, że model europejski jest też na dłuższą metę bardziej efektywny – również ekonomicznie. Warto jego rozległe argumenty włączyć do naszego sposobu myślenia.
 

Jeremy Rifkin, Europejskie marzenie. Jak europejska wizja przyszłości zaćmiewa American Dream, przekł. Witold Falkowski i Andrzej Kostarczyk Wydawnictwo Nadir, Warszawa 2005, s. 512

 
Przeczytaj fragment książki
 

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Diagnoza: borelioza. Ale czy na pewno?

W Polsce mnożą się fałszywe rozpoznania boreliozy. Oraz medycy, rzekomi specjaliści od tej choroby. A także rzekomi chorzy, spanikowani, że padli ofiarą kleszcza.

Paweł Walewski
07.11.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną