Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Nieznośna lekkość trzeźwienia

Recenzja książki: Robert Ziębiński, „Wspaniałe życie”

materiały prasowe
W rozlewającym się ostatnimi czasy coraz szerzej nurcie prozy alkoholowej Ziębiński znalazł miejsce osobne, unikając w opisie znojnego procesu trzeźwienia nadmiernego patosu.

W jednej z książek Jerzy Pilch pisał, że nie ma czegoś takiego jak filozofia picia, jest jedynie technika picia. Parafrazując to stwierdzenie, można zauważyć, że nie ma filozofii trzeźwienia, jest jedynie jego praktyka. Czasami bardzo specyficzna, jak w przypadku głównego bohatera, a zarazem narratora powieści Roberta Ziębińskiego. Właściwie pierwszą część „Wspaniałego życia” (zatytułowaną „Bad trip”), która ukazuje upadek bohatera i składa się z ciągu alkoholowo-narkotykowo-seksualnych anegdotek, można pominąć milczeniem. To, co najciekawsze w książce Ziębińskiego, znajduje się w drugiej, obszernej części. Po tym jak bohater sięgnął dna, stracił pracę, kobietę i omal się nie zapił na śmierć, postanawia walczyć z chorobą alkoholową. Część druga przedstawia zmagania o wytrzeźwienie i stanowi przede wszystkim zapis nudy i pustki. W wyeksponowaniu we „Wspaniałym życiu” tego akurat wątku jest paradoksalna prawda – jeśli chorobę alkoholową uznać za czas ekscesu i szaleństwa, to trzeźwienie powinno polegać na ponownym osadzeniu się w trywialnej codzienności. W rozlewającym się ostatnimi czasy coraz szerzej nurcie prozy alkoholowej Ziębiński znalazł miejsce osobne, unikając w opisie znojnego procesu trzeźwienia nadmiernego patosu. Bo wychodzenie z nałogu to bez wątpienia „pot, krew i łzy”, ale również spory ładunek absurdu i groteski. Wystarczy to sobie uświadomić, aby zacząć się śmiać. A śmiech ma przecież oczyszczającą moc.

Robert Ziębiński, Wspaniałe życie, W.A.B., Warszawa 2016, s. 342

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 14.2016 (3053) z dnia 29.03.2016; Afisz. Premiery; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieznośna lekkość trzeźwienia"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

W hamaku i na leżaku. Wybraliśmy 12 książek na lato

Latem można nadrobić zaległości z całego roku, dlatego proponujemy starannie wybrany zestaw 12 gorących powieści, kryminałów i książek non-fiction z ostatnich miesięcy. Wciągających, poruszających, odkrywczych.

Jakub Demiańczuk, Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
02.07.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną