Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Książki

Czwarta władza

Poczytać i pogadać

Giniemy w morzu słów, nie potrafimy słuchać, gadamy bez sensu, ładu i składu. Znajdziemy w „Retoryce podręcznej” mnóstwo na to przykładów, ale także porad i wskazówek, jak wyjść ze słownej opresji, a jeszcze lepiej, jak w nią w ogóle nie wpadać. Wiadomo, że każdą konwersację zabija nuda, a poradnictwo dydaktyzm. W tej książce rozmowa z czytelnikiem prowadzona jest dowcipnie, a momentami błyskotliwie i bez zbędnego pouczania. W myśl zasady sformułowanej przez autorów: „Cała twoja wypowiedź świadczy o tym, jak traktujesz swojego odbiorcę”.

Michał Rusinek, Aneta Załazińska, Retoryka podręczna, wyd. Znak, s. 230
 

Przeczytaj fragment książki


Rynek regulowany

Ludzie na co dzień obcują z mediami, ale rzadko zastanawiają się nad mechanizmami ich działania. Książka Juliusza Brauna jest ciekawym, napisanym przystępnym językiem wykładem o współczesnej historii mediów polskich, choć jest w niej także wiele odwołań do doświadczeń innych państw w tej dziedzinie. Sporo miejsca autor poświęca zasadom funkcjonowania KRRiTV, której sam był członkiem i przewodniczącym. KRRiTV miała pełnić funkcję beznamiętnego regulatora rynku, ale od początku powstania wyzwala wielkie emocje. Warto poczytać tę książkę, aby wiedzieć dlaczego.

Juliusz Braun, Potęga czwartej władzy, wyd. WSiP, s. 238
 

Przeczytaj fragment książki


Isaura i Małysz

Spis trzydziestu najważniejszych programów, które miały znaczący wpływ na rozwój polskiej telewizji i kształtowanie świadomości widza, czasem zaskakuje wyborem pozycji z pozoru miałkich. Oto znalazła się wśród nich „Niewolnica Isaura”, ale przecież to ona pierwsza otworzyła szeroko wrota dla telenoweli. Znalazły się w tym zestawieniu telewizyjne debaty polityczne, jak i dobranocki, „Big Brother” oraz skoki Małysza (na temat małyszomanii ciekawy tekst autora „Polityki” Mariusza Czubaja), Teatr Telewizji, relacje z pielgrzymek papieża, ale i Kabaret Starszych Panów. Po prześledzeniu wybranych programów można stwierdzić, że sukces telewizyjny osiąga się w zasadzie dwiema drogami: 1. wykreowaniem wydarzenia lub/i 2. długością trwania na ekranie.

30 najważniejszych programów TV w Polsce, praca zbiorowa pod red. Wiesława Godzica, wyd. TRIO, TVN SA, s. 328
 

Przeczytaj fragment książki 
 

Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną