Książki

Społeczne zasieki

Recenzja książki: Stowarzyszenie Reporterów Rekolektyw, „Obrażenia. Pobici z Polską”

materiały prasowe
Reporter może napisać diagnozę, wyjaśnić mechanizm, poruszyć serca. Nad naprawą niech się pogłowią aktywiści, politycy, ale i zwyczajni obywatele.

Najpierw skład drużyny: Urszula Jabłońska, Magdalena Kicińska, Kaja Puto, Małgorzata Rejmer, Ziemowit Szczerek, Mirosław Wlekły, Maciej Wasielewski, Agnieszka Wójcińska. Młodzi reporterzy, już uznani, założyli Rekolektyw: z potrzeby wspólnoty, wbrew naturze profesji samotników. Cel: zrozumieć Polskę po drugiej stronie społecznych zasieków. Bohaterami ich opowieści, prócz konkretnych osób, są polski foch, hejt, żółć, lekceważenie. O co i dlaczego się obrażamy? Co jest motorem naszych frustracji? Czego się boimy? Losy ich bohaterów wiodą nieraz ku porażkom systemu, jaki stworzyliśmy po 1989 r. To świat o niskim społecznym zaufaniu, w którym zamykamy się w odizolowanych od siebie plemionach. W jednej z opowieści pada pytanie klucz: „Jeśli sami sobie nie ufamy, to jak mamy ufać obcym?” (à propos uchodźców). Jesteśmy więc niedojrzali, infantylni, narcystyczni? Tak zapewne też jest, ale to zbyt kojąca konstatacja. Wolę inną: że stworzyliśmy Polskę, w której zbyt wielu zostało odtrąconych. „Rekolektywiści” zaś zbyt mocno biją się w piersi, gdy mówią, że nie udało im się przejść na drugą stronę zasieków, mimo że próbowali. I tak zrobili ważny krok: stworzyli Polaków portret, który pomaga rozumieć, co się dzieje. Reporter może napisać diagnozę, wyjaśnić mechanizm, poruszyć serca. Nad naprawą niech się pogłowią aktywiści, politycy, ale i zwyczajni obywatele.

Stowarzyszenie Reporterów Rekolektyw, Obrażenia. Pobici z Polską, Wielka Litera, Warszawa 2016, s. 222

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 28.2016 (3067) z dnia 05.07.2016; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Społeczne zasieki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną