Książki

Porządki lwicy

I choć książka „Sztuka w Polsce 1945–2005” nie jest wolna od polemicznych wtrętów, zaś autorka niekiedy zdradza, z którymi artystami jej po drodze, a z którymi nie, to jednak otrzymujemy rzetelną panoramę rodzimej sztuki. Trzeba dodać, pisaną prostym, zrozumiałym językiem, tak nietypowym dla historyków sztuki. Daleka od schematycznego opisywania nurtów i kierunków, prowadzi nas po najciekawszych zjawiskach w malarstwie, rzeźbie i sztuce wykorzystującej nowe media.

Anda Rottenberg interesuje się przede wszystkim tym, co nowe, odkrywcze, przekraczające wcześniejsze standardy. Stąd lekceważy takich bohaterów masowej wyobraźni jak Beksiński, Starowieyski, Duda-Gracz, a nawet Niesiołowski czy Eibisch.

Fantastycznie zilustrowana (kilkaset zdjęć!), z imponującym aneksem zawierającym noty biograficzne artystów, jest to publikacja, która powinna trafić na półkę każdego, choć trochę interesującego się sztuką, inteligenta.

Anda Rottenberg, Sztuka w Polsce 1945–2005, Wydawnictwo Stentor, Warszawa 2005, s. 470
 

Przeczytaj fragment książki

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną