Książki

Fantastyczny pan Dahl

Recenzja książki: Donald Sturrock, „Roald Dahl. Mistrz opowieści”

materiały prasowe
Żeby napisać biografię Dahla, nie można było dać się zwieść wyczerpującej wizji świata kreowanej przez mistrza fikcji. Donald Sturrock robi to z niezwykłym wyczuciem.

Podobno Roald Dahl przy okazji rozmów o swojej twórczości wielokrotnie powtarzał, że „wymyślanie jest zawsze bardziej interesujące od rzeczywistości”. I choć wydaje się to zrozumiałe w przypadku pisarza literatury dziecięcej, to autor „Charliego i fabryki czekolady” czy „BFG” poszedł o krok dalej i swój życiorys przepisał parokrotnie, tworząc legendę o sobie samym. Żeby napisać biografię Dahla, nie można było dać się zwieść wyczerpującej wizji świata kreowanej przez mistrza fikcji. Donald Sturrock robi to z niezwykłym wyczuciem.

Urodzony w Wielkiej Brytanii Dahl przez lata starał się o obywatelstwo brytyjskie. Jego norweskie korzenie wymuszały na nim nieustanne opowiadanie się po którejś ze stron, a szkolna łatka „obcokrajowca” ukonstytuowała jego położenie najpierw w grupie rówieśników, potem w dorosłym życiu. Jego odosobnienie i tęsknota za samotnością nie zniknęły nawet po przystąpieniu do Królewskich Sił Powietrznych, gdzie w Dywizjonie 80 w walce z niemieckim wrogiem nauczył się „obojętności wobec wszystkiego, co mniej ważne.

Dla młodych ludzi najmniej ważna jest śmierć, bo jeszcze nie rozwinęli w sobie żadnej filozofii”. Ale w historii snutej przez Sturrocka jest również miejsce na humor obecny w listach do rodziny, których sprośność mieszała się z powagą przyszłego pisarza. Sturrock, dopuszczając czytelnika do wielu interpretacji pewnych zdarzeń, prowokuje do nieufności wobec samego Dahla. Prowadzi niebezpieczną grę, w której stawia siebie na równi z bohaterem biografii, ale wychodzi z niej na szczęście zwycięsko.

Donald Sturrock, Roald Dahl. Mistrz opowieści, przeł. Maria Makuch, Znak Emotikon, Kraków 2016, s. 688

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 33.2016 (3072) z dnia 09.08.2016; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Fantastyczny pan Dahl"
Reklama

Czytaj także

null
Żyjmy Lepiej

Lepie kraulem czy żabką? Co daje ruch w wodzie? I czy w basenie można tylko pływać

Dr Katarzyna Dzioban o tym, jakie korzyści przynosi człowiekowi ruch w wodzie i że nie musi on polegać tylko na pływaniu.

Teresa Olszak
28.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną