Książki

Fantastyczny pan Dahl

Recenzja książki: Donald Sturrock, „Roald Dahl. Mistrz opowieści”

materiały prasowe
Żeby napisać biografię Dahla, nie można było dać się zwieść wyczerpującej wizji świata kreowanej przez mistrza fikcji. Donald Sturrock robi to z niezwykłym wyczuciem.

Podobno Roald Dahl przy okazji rozmów o swojej twórczości wielokrotnie powtarzał, że „wymyślanie jest zawsze bardziej interesujące od rzeczywistości”. I choć wydaje się to zrozumiałe w przypadku pisarza literatury dziecięcej, to autor „Charliego i fabryki czekolady” czy „BFG” poszedł o krok dalej i swój życiorys przepisał parokrotnie, tworząc legendę o sobie samym. Żeby napisać biografię Dahla, nie można było dać się zwieść wyczerpującej wizji świata kreowanej przez mistrza fikcji. Donald Sturrock robi to z niezwykłym wyczuciem.

Urodzony w Wielkiej Brytanii Dahl przez lata starał się o obywatelstwo brytyjskie. Jego norweskie korzenie wymuszały na nim nieustanne opowiadanie się po którejś ze stron, a szkolna łatka „obcokrajowca” ukonstytuowała jego położenie najpierw w grupie rówieśników, potem w dorosłym życiu. Jego odosobnienie i tęsknota za samotnością nie zniknęły nawet po przystąpieniu do Królewskich Sił Powietrznych, gdzie w Dywizjonie 80 w walce z niemieckim wrogiem nauczył się „obojętności wobec wszystkiego, co mniej ważne.

Dla młodych ludzi najmniej ważna jest śmierć, bo jeszcze nie rozwinęli w sobie żadnej filozofii”. Ale w historii snutej przez Sturrocka jest również miejsce na humor obecny w listach do rodziny, których sprośność mieszała się z powagą przyszłego pisarza. Sturrock, dopuszczając czytelnika do wielu interpretacji pewnych zdarzeń, prowokuje do nieufności wobec samego Dahla. Prowadzi niebezpieczną grę, w której stawia siebie na równi z bohaterem biografii, ale wychodzi z niej na szczęście zwycięsko.

Donald Sturrock, Roald Dahl. Mistrz opowieści, przeł. Maria Makuch, Znak Emotikon, Kraków 2016, s. 688

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 33.2016 (3072) z dnia 09.08.2016; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Fantastyczny pan Dahl"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Uzbrojenie na nową wojnę

Po latach wojowania z terroryzmem USA szykują się do starcia z równorzędnym przeciwnikiem. Czy nowe systemy uzbrojenia sprawią, że potencjalny konflikt zbrojny między mocarstwami będzie niewidzialną wojną nowoczesnych urządzeń?

Przemysław Ziemacki
26.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną