Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Fantastyczny pan Dahl

Recenzja książki: Donald Sturrock, „Roald Dahl. Mistrz opowieści”

materiały prasowe
Żeby napisać biografię Dahla, nie można było dać się zwieść wyczerpującej wizji świata kreowanej przez mistrza fikcji. Donald Sturrock robi to z niezwykłym wyczuciem.

Podobno Roald Dahl przy okazji rozmów o swojej twórczości wielokrotnie powtarzał, że „wymyślanie jest zawsze bardziej interesujące od rzeczywistości”. I choć wydaje się to zrozumiałe w przypadku pisarza literatury dziecięcej, to autor „Charliego i fabryki czekolady” czy „BFG” poszedł o krok dalej i swój życiorys przepisał parokrotnie, tworząc legendę o sobie samym. Żeby napisać biografię Dahla, nie można było dać się zwieść wyczerpującej wizji świata kreowanej przez mistrza fikcji. Donald Sturrock robi to z niezwykłym wyczuciem.

Urodzony w Wielkiej Brytanii Dahl przez lata starał się o obywatelstwo brytyjskie. Jego norweskie korzenie wymuszały na nim nieustanne opowiadanie się po którejś ze stron, a szkolna łatka „obcokrajowca” ukonstytuowała jego położenie najpierw w grupie rówieśników, potem w dorosłym życiu. Jego odosobnienie i tęsknota za samotnością nie zniknęły nawet po przystąpieniu do Królewskich Sił Powietrznych, gdzie w Dywizjonie 80 w walce z niemieckim wrogiem nauczył się „obojętności wobec wszystkiego, co mniej ważne.

Dla młodych ludzi najmniej ważna jest śmierć, bo jeszcze nie rozwinęli w sobie żadnej filozofii”. Ale w historii snutej przez Sturrocka jest również miejsce na humor obecny w listach do rodziny, których sprośność mieszała się z powagą przyszłego pisarza. Sturrock, dopuszczając czytelnika do wielu interpretacji pewnych zdarzeń, prowokuje do nieufności wobec samego Dahla. Prowadzi niebezpieczną grę, w której stawia siebie na równi z bohaterem biografii, ale wychodzi z niej na szczęście zwycięsko.

Donald Sturrock, Roald Dahl. Mistrz opowieści, przeł. Maria Makuch, Znak Emotikon, Kraków 2016, s. 688

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 33.2016 (3072) z dnia 09.08.2016; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Fantastyczny pan Dahl"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Sondaż „Polityki”: Jak Polacy oceniają 8 lat rządów PiS. Czy te wyniki dają nadzieję?

Nasz sondaż pokazuje, że pewna grupa elektoratu opozycji tkwi w specyficznym politycznym półśnie: może by i chcieli, aby PiS stracił władzę, ale się przy tym nie upierają. Stale trzeba im wysyłać nowe impulsy, uzmysławiać ekscesy władzy (ostatnio afera wizowa), aby wyrwać ich z przekonania, że „jest tak jak zawsze i lepiej nie będzie”. Natomiast PiS już obudził swoich wyborców-śpiochów.

Mariusz Janicki
20.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną