Książki

Podejrzany policjant

Recenzja książki: Christoffer Carlsson, „Niewidzialny człowiek z Salem”

materiały prasowe
Niewidzialny człowiek z Salem”, który jest długim monologiem wewnętrznym Junkera, to lektura nie tylko wakacyjna i nie tylko dla amatorów kryminałów.

Pora roku jest ważna. Skandynawscy autorzy zwracają na to szczególną uwagę. W „Niewidzialnym człowieku z Salem” (uznanym za najlepszy szwedzki kryminał 2013 r.) mamy koniec lata. Już inne światło, nastroje bardziej nostalgiczne. Główny bohater powieści Leo Junker pewnie będzie brał jeszcze więcej prochów. Jest trzydziestoparoletnim policjantem w stanie zawieszenia. Wprawdzie to nie tylko jego wina, że pewna akcja się nie powiodła, ale trzeba było znaleźć kozła ofiarnego. Nie jest na służbie, lecz kiedy w schronisku znajdującym się w kamienicy, w której mieszka, zamordowana zostanie anonimowa ćpunka, natychmiast podąża na miejsce zbrodni. Dokonuje nawet wstępnych czynności śledczych, zanim zostanie przepędzony przez byłych kolegów. Dla nich jest jedynie świadkiem zdarzenia, ale już wkrótce stanie się głównym podejrzanym.

Christoffer Carlsson, Niewidzialny człowiek z Salem, przeł. Elżbieta Frątczak-Nowotny, Wyd. Czarna Owca, s. 359

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 34.2016 (3073) z dnia 16.08.2016; Afisz. Premiery; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Podejrzany policjant"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021