Książki

Sceny i sensy kontrkultury

Recenzja książki: Jerzy Jarniewicz, „All You Need Is Love. Sceny z życia kontrkultury”

materiały prasowe
Jerzy Jarniewicz wydał nostalgiczną książkę o tak zwanej kontrkulturze, globalnym ruchu antysystemowym lat 60. Nostalgiczną, co nie znaczy bezkrytyczną.

Autor pisze kompetentnie, ciekawie i ze swadą o tamtym pokoleniu kontestacji. Często w kontrze do stereotypowych wyobrażeń konserwatystów wszelkiej maści, którzy widzieli w niej jedynie ruję i poróbstwo, lewicowo-totalitarny amok, dzikość i barbarzyństwo. Nawet ci, którym temat kontrkultury nie jest obcy, mogą w jego książce znaleźć rzeczy mało znane. Na przykład historię tzw. Weathersów, amerykańskiej organizacji studenckiej sięgającej po przemoc w walce o „światowy komunizm”. Albo przeciekawą analizę haseł na paryskich murach czy dialektyki „kapłana i błazna” w twórczości i życiu Johna Lennona i Beatlesów. Autor jest poetą, eseistą i krytykiem literackim, ale ma też słuch muzyczny. Pysznie opowiada o wielkich albumach czwórki z Liverpoolu, Dylanie, Cohenie i Patti Smith. Bez uprzedzenia podjął próbę opisania i zrozumienia zjawiska, które zawładnęło zbiorową wyobraźnią młodych, inteligencji i artystów. Nie musimy się na nowo zakochiwać w kontrkulturze, ale warto o niej pamiętać w czasach, kiedy panowie Kaczyński z Orbánem zagrzewają do „kontrrewolucji kulturalnej”.

Jerzy Jarniewicz, All You Need Is Love. Sceny z życia kontrkultury, Znak, Kraków 2016, s. 319

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 42.2016 (3081) z dnia 11.10.2016; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Sceny i sensy kontrkultury"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną