Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Obrazowo o obrazach

Recenzja książki: David Hockney, Martin Gayford, „Historia obrazów”

materiały prasowe
Czyta się to lekko, ogląda z przyjemnością i pozostaje z budującym poczuciem, że jest się dużo mądrzejszym niż przed lekturą.

Wybitny brytyjski artysta David Hockney (79 lat) im starszy, tym chętniej, zamiast malować, o malowaniu pisze. Z powodzeniem. Wydana dekadę temu i zdradzająca tajemnice warsztatu dawnych mistrzów „Wiedza tajemna” okazała się bestsellerem. Tym razem tytuł jest dużo bardziej banalny, co rodzi podejrzenia o kolejny przewodnik prowadzący nas chronologicznie, mądrze i monotonnie przez poszczególne epoki, kierunki i nurty w malarstwie. I to prawda, że Hockney w jednym tomie pomieścił całą historię obrazu, ale uczynił to na swoich zasadach, zaskakująco, a nawet brawurowo. Przede wszystkim wziął pod swój krytyczny ogląd wszelkie formy obrazowego odzwierciedlania otaczającego świata. Od naskalnych rysunków po komputerowe grafiki. Od dzieł wielkich mistrzów renesansu i baroku po filmy i komiksy. Od japońskich drzeworytów po fotki na Snapchacie. I śledząc ich różne właściwości, krok po kroku stara się udowodnić, że w sumie wszystkie są sobie bliskie, we wszystkich chodzi mniej więcej o to samo: oswajanie rzeczywistości. Pokazuje, jak artyści o odmiennych kompetencjach i wrażliwościach, żyjący w różnych epokach i posługujący się różnymi mediami, w gruncie rzeczy w podobny sposób starali się zakląć w obrazie czas, ruch, przestrzeń, ale też dobro i prawdę. Atrakcyjny materiał ilustracyjny, ciekawy sposób narracji budowany z króciutkich refleksji, wreszcie ogromna erudycja autora sprawiają, że czyta się to lekko, ogląda z przyjemnością i pozostaje z budującym poczuciem, że jest się dużo mądrzejszym niż przed lekturą.

David Hockney, Martin Gayford, Historia obrazów, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2016, s. 360

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 45.2016 (3084) z dnia 01.11.2016; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Obrazowo o obrazach"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną