Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Niezależność, czyli kontrola

Recenzja książki: Brian Jay Jones, „George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia”

materiały prasowe
Ta książka pokazuje upór, przez który Lucas często popełniał błędy, który jednak ostatecznie uczynił go jednym z najważniejszych twórców w historii kina.

George Lucas na zawsze pozostanie przede wszystkim twórcą „Gwiezdnych wojen” – w opowieści o jego życiu łatwo więc skupić się na tym aspekcie, dorzucając może „Indianę Jonesa”, a materiału na książkę będzie aż nadto. Dokładnie to zrobił zresztą Chris Taylor w „Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat?”. Co więc dodał Brian Jay Jones? Jego książka oferuje szersze spojrzenie na Lucasa, a choć od jego najbardziej znanego dzieła nie ucieka, nie skupia się też na nim – choćby pierwsze 200 stron to opowieść o dorastaniu, studiach i pierwszych filmach, o walce o niezależność i byt w zdominowanym przez hollywoodzkie studia świecie filmu, wreszcie też o przyjaźni z Francisem Fordem Coppollą. To w zasadzie historia kina amerykańskiego lat 60. i 70. Biografia pokazuje Lucasa jako człowieka, który ukształtował współczesną kinematografię. Jednak tematem przewodnim książki, a więc i życia Lucasa, będzie niezależność i wynikająca z niej pełna kontrola nad procesem twórczym i ostatecznym kształtem filmów. Oderwanie się od dyktatu prezesów studiów filmowych, samodzielne finansowanie produkcji – tak właśnie powstało imperium Lucasfilm, później sprzedane Disneyowi za ponad cztery miliardy dolarów. Ta książka pokazuje też upór, przez który Lucas często popełniał błędy, który jednak ostatecznie uczynił go jednym z najważniejszych twórców w historii kina.

Brian Jay Jones, George Lucas.Gwiezdne wojny” i reszta życia, przeł. Małgorzata Miłosz, Katarzyna Rosłan, Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik, Wielka Litera, Warszawa 2016, s. 648

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 2.2017 (3093) z dnia 10.01.2017; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Niezależność, czyli kontrola"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną