Książki

Córka Białego Boga

Recenzja książki: Katja Kettu, „Ćma”

materiały prasowe
W 2015 r. ludzie wciąż wspominają stalinowskie czystki, nie opuścili jeszcze kołchozu, lękają się władzy i zmarłych, których bezimienne groby znaczą ziemie byłego ZSRR. Mundur i broń w dalszym ciągu stanowią tu prawo.

W swojej drugiej powieści młoda fińska autorka znów wybiera temat historyczny i znów sięga do wydarzeń na pograniczu Finlandii i ZSRR. O ile jednak w debiutanckiej „Akuszerce” na pierwszy plan wysuwała się druga wojna światowa i nazistowski obóz pracy, o tyle teraz akcja osadzona jest w łagrze na Workucie, do którego trafia ciężarna 15-letnia Finka, córka faszystowskiego białego generała. Porzucona przez radzieckiego komisarza politycznego, ucieka z domu i trafia do obozu z „ćwiarą” – wyrokiem równoznacznym ze śmiercią. Kettu pokazuje czytelnikowi siłę kobiecej przyjaźni i wolę przetrwania. Jej powieść porusza podobne tematy jak głośne „Matki” Pavola Rankova, laureata Europejskiej Nagrody Literackiej. Kettu robi to jednak znacznie lepiej. Łączy bowiem historię obozowego macierzyństwa z opowieścią o skazanych na wytępienie przez sowieckie władze plemionach – Saamach, Nieńcach, Maryjczykach. Na tych dwóch wątkach nadbudowuje się jeszcze opowieść o współczesnej Rosji, do której trafia wnuczka Irgi próbująca dowiedzieć się, co się stało z jej ojcem. To śledztwo zaś prowadzi ją na pogranicze magii, wiejskich zabobonów i mafijnych praktyk dawnych służb specjalnych śmiało poczynających sobie w republice maryjskiej Mari El. Z jednej strony czas historyczny pędzi, następują po sobie kolejne kataklizmy polityczne, z drugiej zaś – nic się nie zmienia. W 2015 r. ludzie wciąż wspominają stalinowskie czystki, nie opuścili jeszcze kołchozu, lękają się władzy i zmarłych, których bezimienne groby znaczą ziemie byłego ZSRR. Mundur i broń w dalszym ciągu stanowią tu prawo.

Katja Kettu, Ćma, przeł Bożena Kojro, Świat Książki, Warszawa 2017, s. 400

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 12.2017 (3103) z dnia 21.03.2017; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Córka Białego Boga"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną