Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Córka Białego Boga

Recenzja książki: Katja Kettu, „Ćma”

materiały prasowe
W 2015 r. ludzie wciąż wspominają stalinowskie czystki, nie opuścili jeszcze kołchozu, lękają się władzy i zmarłych, których bezimienne groby znaczą ziemie byłego ZSRR. Mundur i broń w dalszym ciągu stanowią tu prawo.

W swojej drugiej powieści młoda fińska autorka znów wybiera temat historyczny i znów sięga do wydarzeń na pograniczu Finlandii i ZSRR. O ile jednak w debiutanckiej „Akuszerce” na pierwszy plan wysuwała się druga wojna światowa i nazistowski obóz pracy, o tyle teraz akcja osadzona jest w łagrze na Workucie, do którego trafia ciężarna 15-letnia Finka, córka faszystowskiego białego generała. Porzucona przez radzieckiego komisarza politycznego, ucieka z domu i trafia do obozu z „ćwiarą” – wyrokiem równoznacznym ze śmiercią. Kettu pokazuje czytelnikowi siłę kobiecej przyjaźni i wolę przetrwania. Jej powieść porusza podobne tematy jak głośne „Matki” Pavola Rankova, laureata Europejskiej Nagrody Literackiej. Kettu robi to jednak znacznie lepiej. Łączy bowiem historię obozowego macierzyństwa z opowieścią o skazanych na wytępienie przez sowieckie władze plemionach – Saamach, Nieńcach, Maryjczykach. Na tych dwóch wątkach nadbudowuje się jeszcze opowieść o współczesnej Rosji, do której trafia wnuczka Irgi próbująca dowiedzieć się, co się stało z jej ojcem. To śledztwo zaś prowadzi ją na pogranicze magii, wiejskich zabobonów i mafijnych praktyk dawnych służb specjalnych śmiało poczynających sobie w republice maryjskiej Mari El. Z jednej strony czas historyczny pędzi, następują po sobie kolejne kataklizmy polityczne, z drugiej zaś – nic się nie zmienia. W 2015 r. ludzie wciąż wspominają stalinowskie czystki, nie opuścili jeszcze kołchozu, lękają się władzy i zmarłych, których bezimienne groby znaczą ziemie byłego ZSRR. Mundur i broń w dalszym ciągu stanowią tu prawo.

Katja Kettu, Ćma, przeł Bożena Kojro, Świat Książki, Warszawa 2017, s. 400

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 12.2017 (3103) z dnia 21.03.2017; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Córka Białego Boga"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Klasyki Polityki

Uczulenie na ludzi. Skąd się bierze ekstremalna nieśmiałość

Ekstremalna nieśmiałość – tak określa się fobię społeczną. To lęk przed byciem obserwowanym i ocenianym, przed kompromitacją i upokorzeniem. Dziś, gdy przez życie idzie się przebojem, musi być szczególnie dotkliwy. Mało teraz miejsca dla nieśmiałych.

Joanna Podgórska
17.09.2005
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną