Książki

Miasto pociech

Recenzja książki: Andrzej Sosnowski, „Trawers”

materiały prasowe
Autor w swoim 20. już tomie przemierza swoją opublikowaną wcześniej twórczość, by poprzez nią doprowadzić czytelnika do nowego utworu „Trawers”.

Słowo „trawers” ma wiele znaczeń, ale wszystkie dotyczą przemierzania jakiejś trasy – prostopadle, w poprzek lub na ukos, na przykład wspinaczki w poziomie zamiast prosto do góry. Trawers to zatem odskocznia z normalnej drogi, która w przypadku pisarza prowadzi od książki do książki, od nowego dzieła do nowego dzieła. Andrzej Sosnowski, laureat tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości, w swoim 20. już tomie przemierza natomiast swoją opublikowaną wcześniej twórczość, by poprzez nią doprowadzić czytelnika do nowego utworu „Trawers”. Sosnowski powraca do tekstów z niedawnych książek – tych, które napisał po przemianie, jaka miała miejsce w jego poezji w okolicy książki „Gdzie koniec tęczy nie dotyka ziemi”. Przemiana ta nie była może radykalną woltą, raczej zmianą tempa i oddechu niż światopoglądu czy wyobraźni. W każdym razie w nowej książce znajdziemy poemat „Gdzie koniec tęczy już dotyka ziemi”, a ponadto „dr caligari resetuje świat” i prozy poetyckie inspirowane Rimbaudem.

Po przedstawianych w ostatnich książkach katastrofach i końcach świata Sosnowski usiłuje wrócić do życia – poszukuje jego „nowej aury”, „miasta pociech” (z Kochanowskiego). Przebywając poetyckie krajobrazy, zerkając na Rimbauda, który wyskoczył z poetyckich ekstaz, aż do Afryki, gdzie ostatecznie zamilkł, w tytułowym „Trawersie” przybywa Sosnowski do rodzinnej Warszawy, gdzie zabiera nas na poetyckie święto. Święto u tego poety okazuje się zaś jak zwykle rozkosznym szałem, surrealistycznym techno party i podszytym grozą błogostanem.

Andrzej Sosnowski, Trawers, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2017, s. 49

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 17/18.2017 (3108) z dnia 25.04.2017; Afisz. Premiery; s. 122
Oryginalny tytuł tekstu: "Miasto pociech"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną