Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Polskie piekło kobiet

Recenzja książki: Sylwia Kubryńska, „30 sekund”

materiały prasowe
Świetna powieść, pisana mocnym, pełnym pasji językiem, z pełnokrwistymi bohaterami i przewrotnym nawiązaniem do „Mistrza i Małgorzaty” w genderowej odsłonie.

Maria, bohaterka powieści Sylwii Kubryńskiej, mówi: „30 sekund – tyle trwała nadzieja na miłość. Od tamtej pory wszystko tylko bolało”. Te 30 sekund to pierwszy nastoletni seks, przekłuta bańka ze złudzeniami. „To już?” – pyta, czując jedynie wstręt do siebie i chłopca.

Maria bezsilnie miota się między dzieciństwem a kobiecością. Stara się ocalić dziewczęce marzenie, by nie być postrzegana tylko przez pryzmat ciała, ale kapituluje, bo całe otoczenie wpycha ją w cielesność: pijany ojciec sadzający ją na kolanach pijanych kolegów, obleśny sąsiad, który czai się na klatce, żeby ją obmacać, ksiądz, który komunijną spowiedź zmienia w psychiczny gwałt, wreszcie zaborczy, autorytarny chłopak. Dlaczego Maria nie walczy o siebie? Dlaczego miłość staje się dla niej opresją? Bo panicznie boi się odrzucenia.

Kubryńska w przenikliwy i przekonujący sposób pokazuje, jakie są efekty tzw. tradycyjnego wychowania dziewczynek, których nie uczy się asertywności i mówienia „nie”, bo mogłyby komuś zrobić przykrość. Muszą zrobić wszystko, byleby je ktoś kochał, a jeśli nie kocha, powinny postarać się bardziej. Pokonujemy z Marią kolejne kręgi polskiego piekła kobiet, w którym dziewczęca wrażliwość zderza się z zimną, twardą rzeczywistością prawną i społeczną, gdzie „w walce z życiem kobiety wygrywa plemnik”, a „nieistniejące dzieci decydują o życiu żywych”; gdzie kobieca seksualność jest źródłem lęków i frustracji. „30 sekund” doskonale pokazuje, skąd wzięła się furia Czarnego Protestu. Ale nie jest to bynajmniej publicystyczna czytanka. To świetna powieść, pisana mocnym, pełnym pasji językiem, z pełnokrwistymi bohaterami i przewrotnym nawiązaniem do „Mistrza i Małgorzaty” w genderowej odsłonie.

Sylwia Kubryńska, 30 sekund, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2017, s. 352

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 23.2017 (3113) z dnia 06.06.2017; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Polskie piekło kobiet"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Sprawa Iwony Wieczorek wraca na Netflixie. I nadal budzi wielkie zainteresowanie

„Sprawa Iwony Wieczorek” szybko stała się hitem Netflixa. Nie kusi widza fałszywą obietnicą, iż znajdzie odpowiedzi na kluczowe pytania. Po serial na pewno obowiązkowo powinna sięgnąć policja.

Ryszarda Socha
16.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną