Książki

Pokorne i nieobecne

Recenzja książki: Anna Brzezińska, „Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach”

materiały prasowe
Świetne, drobiazgowe studium o życiu kobiet w czasach ostatnich Jagiellonów, któremu w dodatku nie brakuje walorów literackich.

Wierni czytelnicy prozy Anny Brzezińskiej znają ją przede wszystkim jako autorkę i wydawczynię fantasy (trzykrotną laureatkę prestiżowej Nagrody im. Janusza A. Zajdla). Ale nie powinno być dla nich zaskoczeniem, że jej najnowsza książka to powieść historyczna. Rzecz o porządku panującym w XVI-wiecznym krakowskim społeczeństwie – szeroko rozumianych relacjach poddaństwa i władzy, statusie kobiet. Pisarka – mediewistka i feministka – opowieść o losach Jagiellonek opatruje historycznym komentarzem na temat (nie)obecności przedstawicielek płci żeńskiej w życiu epoki. Wawel przedstawia z nietypowej, bo niemęskiej, perspektywy: zagląda do sypialni i komnat porodowych, zdradza szczegóły korespondencji dotyczące aranżacji mariaży, ukazuje problemy adaptacyjne młodych arystokratek na obcych dworach – niemoc wobec mężowskiej pogardy, okrucieństwa czy szaleństwa.

Anna Brzezińska, Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017, s. 840

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 37.2017 (3127) z dnia 12.09.2017; Afisz. Premiery; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Pokorne i nieobecne"

Czytaj także

Fotoreportaże

„Trudno wytłumaczyć obcokrajowcom, czym jest hiszpański bar”

„Trudno wytłumaczyć obcokrajowcom, czym jest hiszpański bar” – zauważała kilka lat temu w swoim felietonie dla dziennika „El País” pisarka Rosa Montero. „To miejsce, do którego chodzą rodziny z dziećmi, dach, pod którym zbierają się sąsiedzi, rodzaj skromnego, laickiego kościoła”.

Prezentacja
03.08.2020