Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Galaktyka proroka

Recenzja książki: Marshall McLuhan, „Galaktyka Gutenberga. Tworzenie człowieka druku”

materiały prasowe
Uważny czytelnik dowie się, na czym polegało przejście od pierwotnej oralności do piśmienności i jakie były skutki wynalezienia ruchomej czcionki.

Wreszcie mamy pełny i fachowo opracowany przekład najsłynniejszej książki Marshalla McLuhana „Galaktyka Gutenberga”. Wydane po raz pierwszy w 1962 r. dzieło funkcjonowało do tej pory po polsku tylko we fragmentach, zaś jego autor prezentowany był nie tyle jako wnikliwy badacz, ile „prorok globalnej wioski”. Nasi medioznawcy chętnie przywoływali marginalną skądinąd książeczkę Jonathana Millera „Spór z McLuhanem”, określającą Kanadyjczyka mianem kłamcy i hochsztaplera, albo uznawali go za ekscentrycznego reprezentanta determinizmu technologicznego, czyli koncepcji zakładającej bezwarunkowy prymat techniki w kształtowaniu rzeczywistości społecznej (w tym także kultury). Ten błąd słusznie wytyka we wstępie do książki prof. Grzegorz Godlewski, przypominając, że McLuhan nie sugerował, iż media jednostronnie wpływają na zmiany w środowisku ludzkim. Inaczej – przekonywał, że wchodzą one w interakcję z otoczeniem, w jakim funkcjonują.

Marshall McLuhan, Galaktyka Gutenberga. Tworzenie człowieka druku, przeł. A. Wojtasik, Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2017, s. 467

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 38.2017 (3128) z dnia 19.09.2017; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Galaktyka proroka"
Reklama