Recenzja książki: Michał Komar, „Piekło Conrada oraz Czterdzieści lat później”

Piekło Komara
Podróż Komara po pisarstwie Conrada jest nieustannym poszukiwaniem i rozwiązywaniem piekielnej relacji między wartościami a człowiekiem.
materiały prasowe

Tak przed laty jeden z recenzentów zatytułował swój tekst o książce Michała Komara pt. „Piekło Conrada”. Miało być chyba złośliwie, ale wyszło na odwrót – tak przynajmniej mówi dzisiaj sam Komar. Rzecz się działa w 1978 r., gdy książka akurat się ukazała, a teraz jest wznowiona, w momencie wyrzucania Conrada z kanonu reformowanej edukacji szkolnej. Komar książkę napisał lat temu 30, a dzisiaj rozmawia o niej z Bartłomiejem Sienkiewiczem, w części dołączonej niejako w prezencie dla czytelników. I to prezent prawdziwy, rozmowa jest znakomita, pełni przy tym kilka różnych funkcji. Pokazuje, w jakich okolicznościach historycznych książka powstawała, jakim cudem przebrnęła przez zapory polityczne i cenzuralne, jakim cieszyła się rezonansem.

Michał Komar, Piekło Conrada oraz Czterdzieści lat później. Z Michałem Komarem rozmawia Bartłomiej Sienkiewicz, Czuły Barbarzyńca Press, Warszawa 2017, s. 230

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj