Książki

Czas, sen i sens

Recenzja książki: Herbert Rosendorfer, „Budowniczy ruin”

materiały prasowe
Powieść jest brawurowa, miejscami absurdalnie zabawna i nieprzewidywalna, nieustannie zaskakuje.

Wspaniale, że PIW wznowił po 45 latach legendarną powieść Herberta Rosendorfera „Budowniczy ruin”. Rosendorfer, z zawodu sędzia, zyskał sławę jako autor powieści, ale był (zmarł w 2012 r.) człowiekiem wszechstronnym – komponował, malował, pisał rozprawy historyczne, sztuki teatralne i scenariusze seriali. I taki jest „Budowniczy ruin”, jego debiutancka powieść, która dialoguje z najrozmaitszymi tekstami i utworami muzycznymi. W tej powieści szkatułkowej historie przechodzą w następne historie, wielopoziomowe opowieści okazują się często snami, z których budzimy się w kolejnym śnie. Rosendorfer był pod wrażeniem „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, który powraca tutaj na wiele sposobów, np. dokładnie w środku powieści kula przeszywa egzemplarz „Rękopisu”, zamiast trafić w ofiarę (demonicznego profesora). Podobnie jak u Potockiego kilku bohaterów, m.in. tytułowy budowniczy ruin, zasiada, by snuć opowieści, a scenerią jest gigantyczny schron w kształcie cygara. Na zewnątrz być może trwa apokalipsa, ale w tym świecie nic nie jest pewne, na czele z tym, czy istnieje czas.

Powieść Rosendorfera jest brawurowa, miejscami absurdalnie zabawna (spożywanie sufletu z talerzyka w czasie wspinaczki po górskiej grani) i nieprzewidywalna, nieustannie zaskakuje. Ale nie jest to prosty popis możliwości; w tej powieści, która jest sama szaleńczą konstrukcją wyobraźni, spotykają się najważniejsze idee kultury (sam tytuł jest pojemną metaforą). Na czytelnika czekają rozmaite przyjemności, ale jest to literacka gra o najwyższą stawkę. Lekkość jest podszyta grozą, choć wszystko może się okazać tylko snem.

Herbert Rosendorfer, Budowniczy ruin, przeł. Edwin Herbert (przekład przejrzał Ryszard Turczyn), PIW, Warszawa 2017, s. 496

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 40.2017 (3130) z dnia 03.10.2017; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Czas, sen i sens"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną