Książki

Odrzucona miłość

Recenzja książki: Włodek Goldkorn, „Dziecko w śniegu”

materiały prasowe
Maszyna Bezpieczeństwa Narracyjnego z pewnością uzna książkę Goldkorna za niebezpieczną – co samo w sobie może być rekomendacją – choć przecież jest to rzecz o miłości do Polski.

Włodek Goldkorn miał 16 lat, gdy w 1968 r. musiał wraz z rodziną opuścić Polskę. Osiadł we Włoszech, gdzie został redaktorem „L’Espresso”. Wspierał działania polskiej opozycji. Ale najważniejszy stał się dla niego Marek Edelman, który wytłumaczył Goldkornowi, że nie powinien uważać się za ofiarę, lecz za podmiot historii. Prawdopodobnie ta lekcja stała się zaczynem „Dziecka w śniegu” – relacji polskiego Żyda, który musi poradzić sobie z pamięcią o Zagładzie, wreszcie z utratą ojczyzny. Po tych doświadczeniach pozostała niewysłowiona pustka, którą Goldkorn próbuje zrozumieć. Pomagają mu w tym najważniejsi świadkowie – Levi, Grossman, Borowski. Ich relacje są jednak tylko tłem dla osobistych poszukiwań, którym przyświeca przejmująca myśl: „Jest piękne hebrajskie słowo tikkun, które znaczy »naprawianie świata«. Otóż myślę, że po Szoa tikkun nie jest możliwe: świat jest nie do naprawienia i pozostanie bez możliwości naprawy”.

Swoją opowieść Goldkorn zaczyna od wspomnień z dzieciństwa – trochę sielskiego, trochę złowrogiego (na podwórku bawił się z dziećmi „w Auschwitz”, w domu jadał z zastawy ozdobionej swastykami), kończy zaś absolutnie wstrząsającą relacją z wizyty w byłych obozach. Przy czym jeden wątek wybija się na plan pierwszy. To polski antysemityzm. Maszyna Bezpieczeństwa Narracyjnego z pewnością uzna książkę Goldkorna za niebezpieczną – co samo w sobie może być rekomendacją – choć przecież jest to rzecz o miłości do Polski. Miłości, niestety, wzgardzonej i odrzuconej.

Włodek Goldkorn, Dziecko w śniegu, przeł. Joanna Malawska, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018, s. 256

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 9.2018 (3150) z dnia 27.02.2018; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Odrzucona miłość"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Dzisiejsza bieda jest inna. Pieniądze jej nie przegonią

Według GUS bieda jest w Polsce marginesem: w skrajnym ubóstwie żyje nieco ponad 4 proc. Polaków i tylko 6,5 proc. rodzin wielodzietnych. 500 plus poprawiło statystyki finansowe, ale ci naprawdę najubożsi bardziej niż pieniędzy potrzebują ludzkiej pomocy.

Juliusz Ćwieluch
26.03.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną