Książki

Niewidzialni

Recenzja książki: Maciej Jarkowiec, „Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu”

materiały prasowe
Ta książka mogłaby mieć również tytuł „Niewidzialni”. Niewidzialni dla rządu, dla prawa, dla większości społeczeństwa.

Bo gdyby byli widzialni, to czyż w epoce, która szczyci się poszanowaniem praw człowieka, nie należałoby uznać krzywd wyrządzonych przez Stany Zjednoczone rdzennym mieszkańcom, zwanym potocznie Indianami? Czy nie należałoby naprawić krzywd? Zrewidować niejeden dokument o prawie własności do ziemi zrabowanej autochtonom? „To kwestia gruntów, surowców, ogromnych pieniędzy” – mówi na kartach książki Tatuye Means, córka głównego bohatera opowieści. Czy zatem sprawiedliwość kończy się tam, gdzie chodzi o wielką fortunę? Znajome, wręcz banalne, a wciąż okropne memento.

Maciej Jarkowiec, którego reportaże o Stanach Zjednoczonych poznajemy od kilku lat z łamów „Gazety Wyborczej”, debiutuje przejmującą i świetnie skrojoną książką o eksterminacji Indian, ich walce, zepchnięciu na margines, zapomnieniu. Opowieść o podboju, zbrodniach i kolektywnej depresji Jarkowiec przeplata historią Russella Meansa, którego nazwano kiedyś indiańskim Martinem Lutherem Kingiem. Means był swego czasu głośną postacią w USA – nie tylko jako bojownik o prawa człowieka, lecz także jako postać popkultury (grał w kilku westernach). Poglądy na świat miał nieraz mocno zwichrowane (społeczne rewindykacje łączył ze skrajnym libertarianizmem). Był zaprzeczeniem pomnikowości, a przez to doskonałą postacią literacką – czego jeszcze jednym dowodem jest książka Jarkowca.

Maciej Jarkowiec, Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2018, s. 328

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 12.2018 (3153) z dnia 20.03.2018; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Niewidzialni"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Klasyki Polityki

Jak dzieci odczuwają i rozumieją ból?

Jeszcze na początku lat 80. uważano, że noworodki w ogóle nie odczuwają bólu! A ponieważ nie potrafią werbalnie wyrazić tego, co czują, nie dbano o ich komfort w szpitalach.

Paweł Walewski
08.08.1998
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną