Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Książki

Życie jako performance

Recenzja książki: Marina Abramović, „Pokonać mur. Wspomnienia”

materiały prasowe
W świecie sztuki była i pozostaje Abramović artystką radykalną, która pole performance’u rozszerzyła do granic niewyobrażalnego, wręcz niemożliwego.

Intrygowała świat sztuki, bo nie akceptowała żadnych kompromisów, nawet za cenę samotności, bólu, zagrożenia zdrowia i życia. I już choćby dlatego jej wspomnienia wiele obiecują. Tymczasem – w odróżnieniu od jej sztuki – są spisane niezwykle konwencjonalnie i w sumie trudno powiedzieć, czy to wada (nie współgra z jej artystycznym obliczem), czy zaleta? Po kolei, od dzieciństwa („opływało w dostatki, lecz brakowało w nim uczuć”), które minęło jej przy rodzicach – bohaterach II wojny światowej, po ostatnie lata, będące pasmem artystycznych sukcesów. Krytyk sztuki szukający motywacji czy mechanizmów może poczuć się zawiedziony. Artystka wprawdzie skrzętnie odnotowuje kolejne projekty artystyczne i zdradza ich, niekiedy fascynujące, szczegóły, ale już jej refleksje często zahaczają o banał („sztuka jest częścią życia”, „sztuka musi należeć do wszystkich”). Kiedy jednak pisze o sobie jako o Marinie, o swych wielkich miłościach, romansach, życiowych przygodach i doświadczeniach, radościach i wstydliwych porażkach, to czuje się, że można by tę opowieść zamienić w fascynujący film o silnej kobiecie, która przetrwała, choć się na to nie zanosiło. Gdyby spróbować znaleźć motto dla tej pełnej nieświadomych terapeutycznych wartości książki, byłyby to słowa bohaterki: „Uważa się powszechnie, że artysta musi cierpieć. A ja się już wystarczająco w życiu nacierpiałam”.

Marina Abramović, Pokonać mur. Wspomnienia, przeł. Anna Bernaczyk, Magdalena Hermanowska, Rebis, Poznań 2018, s. 430

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 26.2018 (3166) z dnia 26.06.2018; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Życie jako performance"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Diagnoza: borelioza. Ale czy na pewno?

W Polsce mnożą się fałszywe rozpoznania boreliozy. Oraz medycy, rzekomi specjaliści od tej choroby. A także rzekomi chorzy, spanikowani, że padli ofiarą kleszcza.

Paweł Walewski
07.11.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną