Książki

Mieć prawo głosu

Recenzja książki: Reni Eddo-Lodge, „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”

materiały prasowe
Świetnie przetłumaczona książka Eddo-Lodge jest, paradoksalnie, zaproszeniem do rozmowy. Tylko na innych zasadach.

„Jako czterolatka zapytałam mamę, kiedy zrobię się biała, ponieważ wszyscy dobrzy ludzie w telewizji byli biali, a złoczyńcy czarni albo brązowi” – zaczyna jeden ze swoich esejów Reni Eddo-Lodge. I nie jest to tylko diagnoza kultury popularnej, ale i całej rzeczywistości społecznej. „Domyślny znaczy biały. Czarność oznacza, że ktoś jest »inny«, a co za tym idzie – podejrzany” – pisze dalej brytyjska autorka. Zbiorem esejów „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry” pokazuje rasizm strukturalny, który, głęboko zakorzeniony, jest często trudno uchwytny dla białych. Eddo-Lodge rekonstruuje też, jak sama przyznaje – dla siebie, historię Czarnej Brytanii: pisze o niewolnictwie, o walce w brytyjskich mundurach na frontach I wojny światowej, o XX-wiecznych pogromach. Tytułowy gest zerwania komunikacji peszy białego czytelnika, ale równocześnie uświadamia, że rasizm to przede wszystkim problem białych. Bo według Eddo-Lodge dyskusja o rasizmie to właśnie dyskusja o białej tożsamości, o białym niepokoju i „o tym, skąd u białych odruchowa potrzeba definiowania się w opozycji do wymyślonych potworów, żeby czuć się komfortowo i bezpiecznie”. To również dyskusja o polskiej tożsamości, której silny rys ksenofobiczny wybrzmiewa raz po raz na polskich ulicach. Ten nadwiślański kontekst (i nie tylko!) ciekawie rekonstruuje w posłowiu Monika Bobako. Przede wszystkim jednak świetnie przetłumaczona przez Annę Sak książka Eddo-Lodge jest, paradoksalnie, zaproszeniem do rozmowy. Tylko na innych zasadach.

Reni Eddo-Lodge, Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry, przeł. Anna Sak, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2018, s. 288

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 26.2018 (3166) z dnia 26.06.2018; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Mieć prawo głosu"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Historia

Droga sztuka – w co się teraz inwestuje

Aukcyjny rynek sztuki w Polsce w swojej 30-letniej historii przeżywał hossy i bessy, mody i nagłe zwroty. Ale mniej więcej od roku po prostu staje na głowie.

Piotr Sarzyński
22.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną