Książki

Epitafium dla „Tadzika”

Recenzja książki: Tadeusz Jagodziński, „Życie to chwila jawy”

materiały prasowe
Tadeusz Jagodziński w niedługim i pracowitym życiu zdążył być dziennikarzem BBC, reportażystą obieżyświatem i dyplomatą w służbie odrodzonej po 1989 r. niepodległej Polski.

W tej książce znajdziemy wybór tekstów dziennikarskich. Nazywany wśród przyjaciół „Tadzikiem”, miał aspiracje intelektualne, obycie literackie, orientację w sprawach polityki światowej i dar zwięzłej, przejrzystej narracji. Dzięki temu każdy podjęty temat, także reporterski, zamieniał w krótszy lub dłuższy esej. Jego wielką miłością była Azja. W POLITYCE opublikował rozmowę z noblistą Salmanem Rushdiem i reportaż z przekazania portugalskiego Makau Chinom Ludowym. Najwięcej drukował w „Tygodniku Powszechnym” i z tego tygodnika redaktor tomu Janusz Poniewierski wziął większość tekstów. Jagodziński pisze tu o Orwellu, Koestlerze, Rushdiem, Williamie Blake’u, ale też o książce Theo Richmonda o „sztetlu Konin” i o brytyjskich kibolach. Rozmawia z reżyserem Davidem Attenborough o sztuce dokumentu filmowego. Krótkie wspomnienia o Jagodzińskim publikują ks. Adam Boniecki, red. Piotr Mucharski i Wojciech Jagielski. Zasłużone epitafium.

Tadeusz Jagodziński, Życie to chwila jawy, Wydawnictwo WAM, Warszawa 2018, s. 175

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 29.2018 (3169) z dnia 17.07.2018; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Epitafium dla „Tadzika”"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?

Marcin Zwierzchowski
16.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną