Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Epitafium dla „Tadzika”

Recenzja książki: Tadeusz Jagodziński, „Życie to chwila jawy”

materiały prasowe
Tadeusz Jagodziński w niedługim i pracowitym życiu zdążył być dziennikarzem BBC, reportażystą obieżyświatem i dyplomatą w służbie odrodzonej po 1989 r. niepodległej Polski.

W tej książce znajdziemy wybór tekstów dziennikarskich. Nazywany wśród przyjaciół „Tadzikiem”, miał aspiracje intelektualne, obycie literackie, orientację w sprawach polityki światowej i dar zwięzłej, przejrzystej narracji. Dzięki temu każdy podjęty temat, także reporterski, zamieniał w krótszy lub dłuższy esej. Jego wielką miłością była Azja. W POLITYCE opublikował rozmowę z noblistą Salmanem Rushdiem i reportaż z przekazania portugalskiego Makau Chinom Ludowym. Najwięcej drukował w „Tygodniku Powszechnym” i z tego tygodnika redaktor tomu Janusz Poniewierski wziął większość tekstów. Jagodziński pisze tu o Orwellu, Koestlerze, Rushdiem, Williamie Blake’u, ale też o książce Theo Richmonda o „sztetlu Konin” i o brytyjskich kibolach. Rozmawia z reżyserem Davidem Attenborough o sztuce dokumentu filmowego. Krótkie wspomnienia o Jagodzińskim publikują ks. Adam Boniecki, red. Piotr Mucharski i Wojciech Jagielski. Zasłużone epitafium.

Tadeusz Jagodziński, Życie to chwila jawy, Wydawnictwo WAM, Warszawa 2018, s. 175

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 29.2018 (3169) z dnia 17.07.2018; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Epitafium dla „Tadzika”"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nowe leki na odchudzanie podbijają świat. Czy właśnie odkryliśmy Święty Graal?

Czy nowe leki na odchudzanie, które właśnie zalewają zachodnie rynki, to największa rewolucja w medycynie od czasów antybiotyków? Jeśli tak, to może nas czekać również rewolucja społeczna.

Paweł Walewski, Łukasz Wójcik
23.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną