Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Ćwir, ćwir, świr

Recenzja książki: Olga Hund, „Psy ras drobnych”

materiały prasowe
Możemy ten zbiór migawek, obserwacji, miniatur czytać jako krytykę społeczeństwa, studium przemocy zadawanej kobietom, bo większość pacjentek nie jest tak szalona, żeby nie pamiętać, czego zaznały.

Szpital psychiatryczny w debiutanckiej książce Olgi Hund (może to być pseudonim, który jest grą z tytułem książki) to antyarka, załadowana smutnymi kobietami. Donikąd nie zmierza, tylko wypływa na ocean, gdzie być może „wymrą w nas, jej pasażerkach, te wirusy świńskiej melancholii”. Takich obrazów świata jako psychiatryka mamy w literaturze bardzo wiele, jedną z najważniejszych książek ubiegłego roku były „Zapiski z domu wariatów” Christine Lavant. Do tej bogatej literackiej przestrzeni dołącza Olga Hund ze swoim świetnym językiem, poczuciem ironii, metaforami (gołębie karmione okruszkami z masłem gruchają: „ćwir, ćwir, świr”), lapidarnością i humorem. I w dodatku jest to proza dojmująca. Szpital okazuje się laboratorium rzeczywistości, w której to, co znamy, absurdy, konflikty międzyludzkie, zwyczaje, występuje w większym stężeniu. Możemy ten zbiór migawek, obserwacji, miniatur czytać jako krytykę społeczeństwa, studium przemocy zadawanej kobietom, bo większość pacjentek nie jest tak szalona, żeby nie pamiętać, czego zaznały. To też jest studium samotności. Bardzo dobre są portrety kobiet z oddziału: Czarna o wyglądzie namiętnej hrabiny w butach do biegania. „Może choroba nie będzie jej gonić jakoś bardzo długo ani daleko”. Najważniejszą kwestią dla nich jest relacja ze światem zewnętrznym, czym jest „psychiczność”, gdzie są granice normalności. Jedna z pacjentek mówi: „Tam jest tak samo jak tu. Też są ludzie”. A zdania Olgi Hund są tak dobre, że chce się je po prostu cytować.

Olga Hund, Psy ras drobnych, Korporacja Ha!art, Kraków 2018, s. 120

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 39.2018 (3179) z dnia 25.09.2018; Afisz. Premiery; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Ćwir, ćwir, świr"
Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną