Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Cicha apokalipsa

Recenzja książki: Daoud Hari, „Tłumacz z Darfuru”

materiały prasowe
Książka mrozi krew w żyłach niczym powieść sensacyjna, obfituje w zwroty akcji, naturalistyczne opisy. Niestety, to nie fikcja, ale literatura faktu.

Konflikt w sudańskim Darfurze pochłonął setki tysięcy istnień, a miliony wygnał z domów. Świat szybko nudzi się podobnymi „srebrenicami” – szczególnie gdy rozgrywają się w dalekiej Afryce. To nieme cierpienie wykrzyczał w „Tłumaczu z Darfuru” jeden z Darfurczyków: Daoud Hari. Gdy u progu wojny, kilkanaście lat temu, trafił do obozu dla uchodźców w Czadzie, zaczął tam pracę jako tłumacz korespondentów światowych mediów, od BBC po „New York Timesa”. W intymnej i literacko sprawnej książce wspomnieniowej kreśli swoje losy z pierwszych lat wojny: najpierw masakrę własnej wioski, następnie liczne powroty do Darfuru z czołowymi światowymi reporterami. Przedziera się z nimi przez linie frontu, dociera w miejsca kaźni. Wielokrotnie ociera się o śmierć, jest torturowany, staje przed plutonem egzekucyjnym. „Tłumacz” mrozi krew w żyłach niczym powieść sensacyjna, obfituje w zwroty akcji, naturalistyczne opisy. Niestety, to nie fikcja, ale literatura faktu. Hari prowadzi czytelnika przez świat plemion, zatrutych studni, sułtanów. Mimo że opowieść snuje z perspektywy jednostki, opisuje też szersze zjawiska, które ten i inne konflikty determinują: od zmian klimatycznych po tragiczne dziedzictwo sztucznych postkolonialnych granic w Afryce. Pomaga zrozumieć nie tylko tę wojnę, ale także uchwycić mechanizmy rządzące wieloma innymi: od Somalii po Syrię.

Daoud Hari, Tłumacz z Darfuru, przeł. Hanna Jankowska, Czarne, Wołowiec 2018, s. 184

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 39.2018 (3179) z dnia 25.09.2018; Afisz. Premiery; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Cicha apokalipsa"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Niebezpieczne związki, flirt i romans w pracy. Z reguły jest burzliwie i nie mija bez śladów

Przy okazji ożywającej raz po raz dyskusji, jak ukrócić mobbing i molestowanie w pracy, pojawia się pytanie: a co, jeśli tzw. związek romantyczny rozkwita za zgodą obu stron? Jaki tu jest problem dla pracodawcy? I dla innych pracowników?

Ewa Wilk
20.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną