Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Brzuch kobiety

Recenzja książki: Marta Handschke, „Brzuch Matki Boskiej”

materiały prasowe
Konsekwentnie używane przez autorkę krótkie zdania nie przesłaniają braku spójnej, a miejscami i banalnej opowieści o losie kobiet.

Nasza matka wciąż mi stoi przed oczami. Miała pomarszczone czoło i wystający jak jabłko brzuszek. Urodziła pięcioro dzieci, ale dwoje pierwszych zmarło. (…) Ciekawe, czy Matka Boska też miała potem taki jabłkowaty brzuszek jak nasza mama?” – zastanawia się Kazia. „Brzuch Matki Boskiej” Marty Handschke jest opowieścią o relacjach z prababką, babką, matką, córką i wnuczką. Mamy więc siostry, córki Marianny: na zdjęciach zawsze smutną Kazię, kamienną Wacię i Ziutę, co chowa słodycze pod poduszkę. Gabrysię, córkę Kazi, ale właściwie to i Ziuty. I zbierającą te głosy Martę, córkę Gabrysi. Mamy też wieś, z której się ucieka, i Ustkę, w której szuka się małej stabilizacji, a z której właśnie wyjeżdżają Niemcy. I historie kobiet: dotykanych, bitych, gwałconych, rodzących i roniących – na przykład trzy razy, jak u Ziuty. „W historii jedno powinno wypływać z drugiego. Ale tak nigdy nie będzie, bo pamięć ludzka jest niezbadana. Jeśli powiesz coś jednego, to przypomni ci się coś drugiego” – przyznaje Ziuta. Tak też napisany jest „Brzuch Matki Boskiej”: lata rozmów i niezrozumienia, pytania i nieczekania na odpowiedź. Konsekwentnie używane przez autorkę krótkie zdania nie przesłaniają jednak braku spójnej, a miejscami i banalnej opowieści o losie kobiet. W podobnych tekstach, jak chociażby w „Gugułach” Wioletty Grzegorzewskiej czy „Nieczułości” Martyny Bundy, powieściowym światom bliżej do kompletności. Za sprawą „Brzucha Matki Boskiej” ta konstelacja się poszerza. Ciekawie, choć miejscami tylko ciekawostkowo.

Marta Handschke, Brzuch Matki Boskiej, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018, s. 176

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 44.2018 (3184) z dnia 29.10.2018; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Brzuch kobiety"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną