Książki

Kocie i psie języki

Recenzja książek: „O kotach”, „O psach”

materiały prasowe
Koty to jest fikcja, psy – nos blisko ziemi; koty – harce wyobraźni, psy – refleksyjna drzemka. Tak to się przynajmniej układa w dwóch niewielkich zbiorach opowiadań.

Koty to jest fikcja, psy – nos blisko ziemi; koty – harce wyobraźni, psy – refleksyjna drzemka. Tak to się przynajmniej układa w dwóch niewielkich zbiorach opowiadań. W tomie psim – z ilustracjami Oli Niepsuj – Michał Cichy, Wioletta Grzegorzewska, Andrzej Stasiuk i Krzysztof Varga dają się prowadzić swoim kundlom (bo w większości to właśnie kundle, nie ma w tym przypadku) ścieżkami wspomnień. W tomie kocim – z rysunkami Gosi Herby – panuje większa różnorodność: Stefan Chwin opowiada o wojennym mezaliansie w Warszawie, w której ludzi zastąpiły koty, Małgorzata Rejmer – o małżeństwie związanym kocimi decyzjami, a Piotr Siemion tworzy retrofuturystyczną makabreskę. 

O kotach, Czarne, Wołowiec 2018, s. 120

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Ocena: 4/6

*

O psach, Czarne, Wołowiec 2018, s. 112

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Ocena: 3/6

 

Reklama

Czytaj także

Kultura

Dlaczego książki dla młodzieży już nie uczą i nie wychowują

Ukazanie się „Księgi dla starych urwisów”, książki Krzysztofa Vargi o twórczości Edmunda Niziurskiego, to dobry powód, by zapytać, dlaczego nie ma już miejsca na literacki dydaktyzm.

Mirosław Pęczak
20.04.2019
Reklama