Książki

Za maską Heroda

Recenzja książki: Elżbieta Konieczna, „Jerzy Jarocki. Biografia”

materiały prasowe
Wieloletnia dziennikarka Radia Kraków Elżbieta Konieczna, autorka audycji o kulturze i przez dekady recenzentka teatralna, pisze o Jerzym Jarockim stylem reporterskim.

Wieloletnia dziennikarka Radia Kraków Elżbieta Konieczna, autorka audycji o kulturze i przez dekady recenzentka teatralna, pisze o Jerzym Jarockim stylem reporterskim. W swoją narrację włącza, obok fragmentów recenzji, rozmowy ze współpracownikami reżysera: od aktorów z kilku teatrów i kompozytora Stanisława Radwana po technicznych i inspicjentki z krakowskiego Starego Teatru, asystentki i archiwistów z warszawskiego Narodowego oraz najbliższych twórcy, z żoną Danutą Maksymowicz i córką Naną – razem około 70 osób. Efektem jest biografia jednego z najważniejszych artystów polskiego teatru, ale niezbyt wybitnego człowieka – zatrzaśniętego w sobie, niepotrzebnie okrutnego, apodyktycznego perfekcjonisty. Biografia pisana z szacunkiem, ale nie na kolanach. Jarocki, zwany w środowisku Profesorem, herodem, katem albo żyletką, miał bardzo dyskusyjne nie tylko z dzisiejszego punktu widzenia metody pracy, z łamaniem kręgosłupów i przeczołgiwaniem (czasem dosłownie) włącznie. 

Elżbieta Konieczna, Jerzy Jarocki. Biografia, Znak, Kraków 2018, s. 496

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 46.2018 (3186) z dnia 13.11.2018; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Za maską Heroda"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019