Książki

Znikające ciała

Recenzja książki: Carmen Maria Machado, „Jej ciało i inne strony”

materiały prasowe
Debiutancki zbiór opowiadań amerykańskiej pisarki dostał w Stanach mnóstwo nominacji do nagród literackich. I nic dziwnego, bo rzeczywiście jest to proza niepokojąca, mieszająca erotykę, grozę i fantastykę na własnych zasadach.

Wszystkie opowiadania krążą wokół dziwności kobiecego ciała. Niezwykłe jest właśnie to połączenie fantazji i grozy – gdzie są granice ciała, co się dzieje, kiedy ciało znika. Machado pisze o kobietach, które stają się niewidzialne (ale nie jest to kwestia nieśmiałości, jak w opowiadaniu o niewidzialnej dziewczynce w „Muminkach”), kobiety znikają i wtedy jedynym ich pragnieniem jest być częścią sukienek, które zakładają inne kobiety. Status jej bohaterek, często par lesbijskich, nie jest jasny, to postaci zbudowane z obsesji, lęków i pragnień. Machado jest bardzo sugestywna również w języku, pełnym wyszukanych porównań i metafor, które pięknie oddaje tłumaczka. Jej opowiadania nie dotyczą tylko lęków i cielesności, mówią o władzy, o groźnej kobiecej erotycznej fantazji i o niewidzialności kobiet w społeczeństwie. „Mężowski szew”, który otwiera ten zbiór, to opowieść o kobiecie noszącej zieloną wstążkę na szyi. Nie wiemy, czym jest ta wstążka, ale nikt nie może jej dotykać, to jest ta niedostępna część kobiety, której inny człowiek nie może posiąść. To opowiadanie, mieszające baśń i grozę, stawia wysoko poprzeczkę. Jednak nie wszystkie są aż tak dobre, niektórym brak tej dyscypliny, którą ma pierwszy majstersztyk.

Carmen Maria Machado, Jej ciało i inne strony, przeł. Dobromiła Jankowska, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2018, s. 272

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 48.2018 (3188) z dnia 27.11.2018; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Znikające ciała"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną