Książki

Życie scenariusze pisze

Recenzja książki: K. Bonda, I. Brejdygant, W. Chmielarz, M. Guzowska, M. Kuźmińska, M. Kuźmiński, K. Puzyńska, „Opowiem ci o zbrodni”

materiały prasowe
Znani polscy twórcy kryminałów weszli w nowe role: reporterów i gospodarzy programu telewizyjnego odsłaniającego kulisy zbrodni, które faktycznie się zdarzyły.

Zbrodni często mniej wysublimowanych niż te, które wymyślają na potrzeby swoich fikcji. Pisarze odświeżają sprawy, o których było niegdyś w Polsce głośno: prostytutki, która zabiła dla pieniędzy (pisze Wojciech Chmielarz), albo rodziny zamordowanej po pasterce na oczach mieszkańców niewielkiego Zrębina w świętokrzyskim (Małgorzata i Michał Kuźmińscy). Skala bestialstwa i rytuał milczenia dość jednak licznych świadków w tym ostatnim przypadku porażają najbardziej. Autorzy przepisują akta na opowiadania, kładąc akcenty na wybrane elementy, czasem na ofiary, czasem katów. Czuć więc w tych tekstach indywidualny styl literacki i to mimo starań, by zachować chłodne spojrzenie i kronikarską precyzję. Szczególnie udanie wychodzi to Chmielarzowi czy Kuźmińskim, wyłuskującym istotę przestępstw bez ocen, za to z próbą ustalenia, dlaczego sprawy potoczyły się tak tragicznie. Inaczej niż w książkach sprawiedliwości często nie staje się zadość. Zło jest powszechne, „złowrogo proste. I ludzkie”. Zbiór opowiadań posłużył za scenariusz programu. A najgorsze scenariusze pisze, jak widać, samo życie.

Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński, Katarzyna Puzyńska, Opowiem ci o zbrodni, Kompania Mediowa, Warszawa 2018, s. 280

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 50.2018 (3190) z dnia 11.12.2018; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Życie scenariusze pisze"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną