Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Na ratunek

Recenzja książki: Beata Sabała-Zielińska, „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”

materiały prasowe
Obszernie cytowani w tej książce ratownicy TOPR opowiadają o swoim podejściu do chronienia ludzi w Tatrach i o związanych z tym codziennych wyzwaniach.

I jest to raczej oficjalna wykładnia, książce towarzyszy też kilka słów od naczelnika pogotowia Jana Krzysztofa. Są to relacje konkretne, szczere, proste w formie i bardzo inteligentne. Związane z wpisanym w wykonywane zajęcie obciążeniem psychicznym, trudnościami ekonomicznymi, wysiłkiem fizycznym, ale także z doskonaleniem technik wykorzystywanych przy wypadkach w jaskiniach, wypadkach lawinowych czy akcjach z użyciem śmigłowca. Zachowują one indywidualny charakter dzięki wyczuciu słowa autorki książki, wieloletniej korespondentki Radia Zet z Zakopanego, Beaty Sabały-Zielińskiej. Problem dotyczy jednak fragmentów, skumulowanych zwłaszcza w pierwszej części książki, w których Sabała-Zielińska próbuje łączyć cytaty nieskomplikowaną retoryką i własną wyraźnie emocjonalnie nacechowaną narracją. Nie jest ona ani przejmująca, ani zabawna. Urzędnikom państwowym (decydującym o niskich pensjach i późniejszych emeryturach toprowców) życzy np. niegroźnych wypadków w górach. Jeżeli zdarzyło się, że dziennikarze zachowali się jak hieny cmentarne, jeżeli turyści byli niewdzięczni za pomoc albo wykazali się głupotą – to właśnie do tych wątków autorka wróci kilkakrotnie. I nie wiadomo w jakim celu.

Beata Sabała-Zielińska, TOPR. Żeby inni mogli przeżyć, Prószyński i S-ka, Warszawa 2018, s. 352

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 3.2019 (3194) z dnia 15.01.2019; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Na ratunek"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Tadeusz Gołębiewski. Król odszedł, niestety hotele zostały

Odszedł król polskich hoteli – mówią miłośnicy Tadeusza Gołębiewskiego. – Niestety jego hotele zostały – dodają oponenci.

Juliusz Ćwieluch
28.06.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną