Książki

Krwawe czytadła

Pewnego razu w Little Tall  

Pewnego dnia na jednej z wysp należącej do stanu Maine pojawia się tajemniczy przybysz Andre Linoge i morduje jedną z najstarszych mieszkanek Marthę. W Little Tall wszyscy przyzwyczajeni są do rozwiązywania problemów we własnym gronie: osadzają zbrodniarza w miejscowym areszcie pod czujnym okiem niejakiego Mike Andersona. Okazuje się jednak, że to dopiero początek krwawych zdarzeń, bowiem nieznajomy potrafi działać nawet zza krat.

W „Sztormie stulecia” Stephena Kinga liczy się przede wszystkim gęsta atmosfera zagrożenia i szaleństwa, ogarniająca stopniowo wszystkich na klaustrofobicznej, odciętej od świata wyspie.

Stephen King, Sztorm stulecia, przekł. Łukasz Praski, Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2006, s. 359 

 Przeczytaj fragment książki


Trup nad jeziorem 

„Będzie o Potworności – to, o czym teraz chcę opowiedzieć”. Tak zaczyna się opowieść Erika, który wspomnieniami powraca do lata 1960 r. i wakacji nad jeziorem Genezarat spędzonych wraz z ojcem i starszym bratem. W pewnym momencie błogą atmosferę przerywa zbrodnia i śledztwo wskazujące niedwuznacznie, że w całą sprawę zamieszani mogą być najbliżsi Erika.

W powieści Hakana Nessera – należącego dziś (wraz z Henningiem Mankellem, Ake Edwarsonem i Lisą Marklund) do złotej czwórki szwedzkich pisarzy kryminalnych – ważne jest kto zabił, ale, jak przystało na skandynawski kryminał, na tym rzecz się nie kończy.

Hakan Nesser, Kim Novak nigdy nie wykąpała się w jeziorze Genezaret (powieść kryminalna), przekł. Bratumiła Pawłowska i Marcin Aszyk, Wyd. Jacek Santorski&Co Agencja Wydawnicza, Warszawa 2006, s. 203  

 Przeczytaj fragment książki


Cień gilotyny 

Jest rok 1794. W ogniu Rewolucji Francuskiej w Compi?gne znaleziono ciało miejscowej akuszerki. Obok odciętej głowy ktoś pozostawił miniaturkę gilotyny. Z prowincjonalnych podszeptów wiadomo, że akuszerka – jak byśmy to dzisiaj powiedzieli – „miała haki” na miejscowych notabli, a w niespokojnych czasach wystarczy byle donos, by z dnia na dzień stracić wszystko. Śledztwo prowadzi miejscowy medyk Louis Lajoy wraz z żoną. Ręce ma zresztą pełne roboty, bo morderca nie próżnuje.

„Krwawe zbrodnie” należą do serii historycznych kryminałów Colette Lovinger-Richard.

Colette Lovinger-Richard, Krwawe zbrodnie, przekł. Beata Geppert, Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2006, s. 223 

 Przeczytaj fragment książki:

    Prolog

   


Reklama

Czytaj także

Świat

CZECHY: Bezlitośni komornicy

Huragan, który niedawno uderzył w Morawy, nie tylko pozrywał tysiące dachów, lecz także odsłonił patologię czeskiej branży komorniczej, ścigającej za długi nawet dzieci.

Tomasz Maćkowiak
02.08.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną