Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Nowa romantyczność

Recenzja książki: Miranda July, „Pasujesz tu najlepiej”

materiały prasowe
W zbiorze opowiadań Amerykanki Mirandy July odnajdziemy styl – bezkompromisowy, ostry, ciut wulgarny – znany z „Pierwszego bandziora”, jej debiutanckiej powieści.

W Polsce książki ukazały się w odwrotnej kolejności, ale dla czytelnika to niewielka różnica, bo July jest ewenementem zasługującym na osobną szufladkę we współczesnej prozie. Jej bohaterowie to kolejne emanacje tych samych lęków i potrzeb. Ci z opowiadań przypominają nieudaczną powieściową Cheryl i odwrotnie. Tęsknią za czymś, zwykle za miłością. Boją się samotności, nadmiernie analizują, zamiast stawić życiu czoła. Czasem dziwaczeją i snują fantazje: jedna z bohaterek widzi się u boku księcia Williama, ktoś inny wyczekuje spotkania z kobietą, która najpewniej nie istnieje, ale i tak zawsze jest stosownie ubrany. 40-latki robią kursy z romantyczności z serwetkami na oczach. Ludzie czasem łączą się w pary, bo lepsze to, niż być solo, a zresztą: „w dzisiejszych czasach nikt nie interesuje się nikim poza sobą. Ludzie upewniają się, że nie jesteś mordercą i nie zabijesz kogoś, kogo znają, po czym wracają do mówienia o tym, jak to chyba osiągnęli moment przełomowy w swoim związku ze sobą”. Wszystko po to, by zagłuszyć samotność, podane w sposób absurdalny, ale przecież bliski rzeczywistości – chwytamy się wszystkiego, żeby jakoś przetrwać. Łatwo sobie wyobrazić ten zbiór w formie serialowych etiud o złożoności, ale i grotesce osamotnienia. „Snucie jest takim sposobem narracji, w który ludzie wkręcają się jak w nitkę” – mówi bohaterka zakochana w księciu. W prozę July też się można tak wkręcić.

Miranda July, Pasujesz tu najlepiej, przeł. Łukasz Buchalski, Wydawnictwo Pauza, Warszawa 2019, s. 208

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 5.2019 (3196) z dnia 29.01.2019; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowa romantyczność"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną