Książki

Nowa romantyczność

Recenzja książki: Miranda July, „Pasujesz tu najlepiej”

materiały prasowe
W zbiorze opowiadań Amerykanki Mirandy July odnajdziemy styl – bezkompromisowy, ostry, ciut wulgarny – znany z „Pierwszego bandziora”, jej debiutanckiej powieści.

W Polsce książki ukazały się w odwrotnej kolejności, ale dla czytelnika to niewielka różnica, bo July jest ewenementem zasługującym na osobną szufladkę we współczesnej prozie. Jej bohaterowie to kolejne emanacje tych samych lęków i potrzeb. Ci z opowiadań przypominają nieudaczną powieściową Cheryl i odwrotnie. Tęsknią za czymś, zwykle za miłością. Boją się samotności, nadmiernie analizują, zamiast stawić życiu czoła. Czasem dziwaczeją i snują fantazje: jedna z bohaterek widzi się u boku księcia Williama, ktoś inny wyczekuje spotkania z kobietą, która najpewniej nie istnieje, ale i tak zawsze jest stosownie ubrany. 40-latki robią kursy z romantyczności z serwetkami na oczach. Ludzie czasem łączą się w pary, bo lepsze to, niż być solo, a zresztą: „w dzisiejszych czasach nikt nie interesuje się nikim poza sobą. Ludzie upewniają się, że nie jesteś mordercą i nie zabijesz kogoś, kogo znają, po czym wracają do mówienia o tym, jak to chyba osiągnęli moment przełomowy w swoim związku ze sobą”. Wszystko po to, by zagłuszyć samotność, podane w sposób absurdalny, ale przecież bliski rzeczywistości – chwytamy się wszystkiego, żeby jakoś przetrwać. Łatwo sobie wyobrazić ten zbiór w formie serialowych etiud o złożoności, ale i grotesce osamotnienia. „Snucie jest takim sposobem narracji, w który ludzie wkręcają się jak w nitkę” – mówi bohaterka zakochana w księciu. W prozę July też się można tak wkręcić.

Miranda July, Pasujesz tu najlepiej, przeł. Łukasz Buchalski, Wydawnictwo Pauza, Warszawa 2019, s. 208

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 5.2019 (3196) z dnia 29.01.2019; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowa romantyczność"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Gdy zachoruje pies, szczur albo mewka japońska

Bierzesz staruszka ze schroniska, ratujesz szczura z laboratorium? O śmierci ukochanego zwierzęcia trudno zapomnieć, a dobrze też pamiętać, ile to kosztuje.

Agnieszka Rodowicz
06.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną