Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Warszawa wciąga

Recenzja książki: Malwina Pająk, „Lukier”

materiały prasowe
Równoległe losy copywriterki i barmanki opowiada z biglem, historia ma tempo, napisana jest z poczuciem humoru i lekkością.

Debiut Malwiny Pająk na początku wydaje się kobiecą wersją „Ślepnąc od świateł” Żulczyka, a to dlatego, że jedna z bohaterek, 25-letnia Julka, sprzedaje kokainę. Nie bardzo jej to wychodzi, a opowieść dość szybko zmienia kierunek i staje się obyczajowym portretem dwóch kobiet na tle dzisiejszej Warszawy. I Julka, i Anka przyjechały do tego miasta, ale radzą sobie różnie. Autorka pochodzi z Kielc i mieszka tu od ośmiu lat. Równoległe losy copywriterki i barmanki opowiada z biglem, historia ma tempo, napisana jest z poczuciem humoru i lekkością. Obie postaci są przekonujące. Anka to dobrze zarabiająca kobieta pod czterdziestkę, a Julka dziewczyna z Płocka, z rodziny alkoholowej, ledwo wiąże koniec z końcem. Łączy je to, że w ich życiu wszystko się psuje. Jest jeszcze Lola, w trakcie zmiany płci, przyjaciółka Julki, która zabiera ją na Warszawski Bal w Pałacu Kultury, na którym drag queen i geje wychodzą na scenę, rywalizują na stroje i makijaże i staczają bitwy taneczne w stylu zwanym voguingiem. Na balu chodzi o najdoskonalsze odtwarzanie póz modelek z pism modowych. Queerowe spotkanie w powieści ma swój odpowiednik w rzeczywistości. Ta historia miejscami może brzmieć nieco stereotypowo w przeciwstawieniu biedy i zamożności. Co gorsza, urywa się dość niespodziewanie, a zakończenie sprawia wrażenie sztucznego zamknięcia nierozwiązanych wątków. Jednak trzeba przyznać, że naprawdę wciąga.

Malwina Pająk, Lukier, Znak Literanova, Kraków 2019, s. 366

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 7.2019 (3198) z dnia 12.02.2019; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Warszawa wciąga"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną