Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Fragment książki "Król kier znów na wylocie"

  
Jest nieźle: wynajmuje pokój w miasteczku, które nazywa się Wesoła; przywozi matkę; zaprzyjaźnia się z sąsiadką. Kobieta ma upośledzoną córkę, z którą spędza dnie w podmiejskim pociągu. Córka śpiewa, matka zbiera pieniądze do płóciennego woreczka. Dziewczyna ma długą, cienką szyję, małą główkę przechyla na bok i śpiewa kołysankę Brahmsa z polskimi słowami:

jutro znów, jak Bóg da, wstaniesz wesół i zdrów...

Głos ma wysoki, wibrujący, nieskazitelnie czysty. Przez magazyn dekoracji teatralnych wynosi z getta trochę pościeli, zawiązuje tobół i rikszą rusza na dworzec.

Na rogu Świętokrzyskiej i Nowego Światu stoi policjant. Obrzuca ją uważnym spojrzeniem. Daje znak i riksza podjeżdża do krawężnika. Policjant wsiada, mówi coś kierowcy... Skręcają w Chmielną... Zatrzymują się przed hotelem „Terminus”. Policjant każe jej wejść. Bierze w recepcji klucz, w pokoju uśmiecha się domyślnie – Żydóweczka, co? Rozbieraj się.

Rozbiera się. Policjant odpina pas z kaburą, zdejmuje mundur. Popycha ją w stronę łóżka. Oddycha chrapliwie, głośno,długo, czuć go papierosami i potem. Myśli: zażąda pieniędzy? zawiezie na komisariat? spyta o adres?

Policjant nieruchomieje. Myśli: pojedzie do Wesołej? zastanie matkę? Policjant wstaje. Ubiera się. Czesze przed lustrem wąsy i włosy. Mówi: ubierz się. Wyjdź. Wsiadaj. Widzisz, jakie masz szczęoecie? Na przyzwoitego człowieka trafiłaś... Salutuje i zawraca w stronę Nowego Światu. Rikszarz pyta: na dworzec?

W pociągu spotyka sąsiadki. Dziewczyna śpiewa – jutro znów, jak Bóg da... Wrzuca im do płóciennego woreczka całe pięć złotych. Z radości: nie zażądał, nie zawiózł, nie spytał...

Zaczyna żałować, że nie poprosiła o nic. Choćby o mieszkanie. Skoro jest pan człowiekiem przyzwoitym, niech mi pan załatwi... A nawet o dwa mieszkania. Jedno dla ludzi ze złym wyglądem, których nie można pokazywać na ulicy, drugie...

Myjąc się i zmieniając bieliznę, myśli z żalem, że przegapiła doskonałą okazję: trafiła na przyzwoitego człowieka i nie poprosiła o nic.
  

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną