Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Książki

Na podparyskim bruku

"Pokochać jutro" to debiutancka powieść 21-letniej francuskiej pisarki Faizy Guene. Wydana przed dwoma laty zrobiła furorę nad Sekwaną i doczekała się już przekładów na kilka języków.

Autorka wychowała się na przedmieściach Paryża, w dzielnicy zamieszkanej przez imigrantów z Algierii. A ściśle rzecz biorąc, przez obywateli francuskich wyznania muzułmańskiego, których w latach 50. masowo ściągano do pracy w fabrykach na kontynencie. Po wybuchu wojny w Algierii i uzyskaniu przez to państwo niepodległości ludzie ci utknęli z rodzinami pod Paryżem, gdzie początkowo wcale nie mieli zamiaru zostawać na dłużej.

Faiza Guene jest dzieckiem takich imigrantów, podobnie jak 15-letnia bohaterka „Pokochać jutro”. Ojciec Dorii porzucił ją i jej matkę i wrócił do Maroka, muszą więc radzić sobie same na podparyskim bruku. Dostaje się tu zarówno nauczycielom i opiekunom społecznym, jak i kolegom wystającym na klatkach schodowych, ale choć cała historia zaczyna się dość ponuro, wszystko kończy się dobrze, jak to w bajkach z morałem. Doria jest w końcu taką samą nastolatką jak wiele innych, tyle że muzułmanką – powiada Faiza Guene.

Czyta się to znakomicie. Autorka ma poczucie homoru, zdrowy dystans wobec rzeczywistości i ewidentny talent narracyjny. Długie, letnie popołudnie poświęcone na lekturę tej książki nie będzie czasem straconym.

Faiza Guene, Pokochać jutro, tłum. Stanisław Rościcki, Videograf II, Katowice 2006, s. 161 
 
 

 
 

Reklama

Czytaj także

Kultura

Zofia Posmysz – nikt w taki sposób jak ona nie napisał o Auschwitz

Te książki najlepiej czytać razem: wywiad rzekę z Zofią Posmysz „Królestwo za mgłą” i jej wznowioną powieść – arcydzieło „Wakacje nad Adriatykiem”. Zofia Posmysz zmarła 8 sierpnia 2022 r. w wieku 98 lat w hospicjum w Oświęcimiu.

Justyna Sobolewska
08.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną