Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Przemówienie do I kompanii kadrowej

Kraków, Oleandry, 3 sierpnia 1914

Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteś-cie żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup. Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały. Dopóki jednak nowy znaczek nie zostanie wam rozdany, rozkazuję, abyście zamienili ze sobą wasze dawne oznaki, jako symbol zupełnej zgody i braterstwa, jakie muszą wśród żołnierzy polskich panować. Niech Strzelcy przypną do czapek blachy  Drużyniaków, a oddadzą im swoje orzełki. Wkrótce może pójdziecie na pola bitew, gdzie, mam nadzieję, zniknie najlżejszy nawet cień różnicy między wami.

Żołnierze!… Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny. Wszyscy jesteście równi wobec ofiar, jakie ponieść macie. Wszyscy jesteście żołnierzami. Nie naznaczam szarż, każę tylko doświadczeńszym wśród was pełnić funkcje dowódców. Szarże uzyskacie w bitwach. Każdy z was może zostać oficerem, jak również każdy oficer może znów zejść do szeregowców, czego oby nie było… Patrzę na was, jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska, i pozdrawiam was, jako pierwszą kadrową kompanię.

JÓZEF PIŁSUDSKI przewidywał konflikt zbrojny między Austrią i Rosją. Była to przesłanka wystąpienia zbrojnego przeciw Rosji u boku c.k. monarchii Franciszka Józefa I i tworzenia formacji wojskowych. Po ogłoszeniu mobilizacji, 3 sierpnia 1914 roku na placu powystawowym, tzw. Oleandrach, na krakowskich Błoniach do kompanii utworzonej z członków Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich (właściwie: Polskich Drużyn Strzeleckich, ich komendantem był Marian Januszajtis) przemówił Piłsudski. Zwrócił się do nich jak do żołnierzy polskich, a nie do „drużyniaków” czy „strzelców”, mówiąc, że jedynym ich znakiem będzie orzeł biały. Podkreślał, że spotkał ich wielki zaszczyt, ponieważ pierwsi przestąpią granice zaboru rosyjskiego jako czołowa kolumna wojska polskiego. Wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej nastąpił 6 sierpnia o godz. 3.30 – na kilka godzin przed wypowiedzeniem przez Austro-Węgry wojny Rosji.

(KATRAW)

Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną