Książki

Ściema pracy

Recenzja książki: David Graeber, „Praca bez sensu. Teoria”

materiały prasowe
Epidemia bezużytecznych prac, o których nikt nie chce mówić – to główny temat trzeciej wydanej na polskim rynku książki Davida Graebera, antropologa z London School of Economics.

Bazując na wynikach badań opinii publicznej w Europie Zachodniej, Graeber stara się dowieść, że duża część współczesnych stanowisk biurowych to tytułowe prace bez sensu (bullshit jobs – tak brzmiał oryginalny angielski tytuł książki), które zdaniem samych zatrudnionych nie mają żadnej wartości i mogłyby po prostu zniknąć. Chwilami autor specjalnie prowokuje czytelnika, by pobudzić go do myślenia. Wśród licznych pytań, które stawia, jedno wydaje się szczególnie ważne: dlaczego tak dużo „prac ściem” należy do zawodów najlepiej płatnych, podczas gdy pensje nauczycieli lub pielęgniarek, czyli zajęć o fundamentalnym znaczeniu dla społeczeństwa, są o wiele niższe? Przy okazji stara się zdemaskować kilka popularnych dogmatów na temat rynku pracy, jak choćby ten, że w kapitalistycznych przedsiębiorstwach działających w oparciu o zysk nie ma miejsca na nieproduktywne etaty. Książka jest niepozbawiona wad – autor często powtarza te same argumenty i nie zawsze ma dowody na poparcie swoich intuicji. Praca Graebera nie jest jednak naukową rozprawą, bliżej jej do napisanego z pasją antropologicznego szkicu, który może być punktem wyjścia do dalszych badań.

David Graeber, Praca bez sensu. Teoria, przeł. Mikołaj Denderski, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2019, s. 448

Polityka 2.2020 (3243) z dnia 07.01.2020; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Ściema pracy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Nauki mistrza Kongfuzi

Chiński komunizm chciał odesłać nauki mistrza Kongfuzi na śmietnik historii, ale sam schodzi ze sceny. Za to autorzy azjatyckiego cudu gospodarczego chętnie kłaniają się duchowi Konfucjusza.

Adam Szostkiewicz
05.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną