Książki

Pięć krótkich zdań

Recenzja książki: Jacek Hołub, „Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera”

materiały prasowe
Matki, znów na pierwszym planie, umęczone, ale z nadzieją, że będzie lepiej, ojcowie gdzieś w cieniu.

Jacek Hołub, autor dobrze przyjętej książki „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”, w kolejnym reportażu wysłuchuje kilkunastu historii o życiu dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i ADHD oraz ich rodziców. Mamy tu szczęście wynikające z prawidłowo postawionej po latach diagnozy, poprzedzone wizytami u kilkudziesięciu „specjalistów”, ale też codzienność wypełnioną biciem, wrzaskami, wyzywaniem i nerwami. Komunikację przez maksymalnie pięć krótkich zdań, które jest w stanie zrozumieć ośmioletni Piotrek z ADHD. Z odwiecznym pytaniem: „gdzie kończą się zaburzenia, a zaczyna po prostu trudny charakter”? Matki, znów na pierwszym planie, umęczone, ale z nadzieją, że będzie lepiej, ojcowie gdzieś w cieniu. 

Jacek Hołub, Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020, s. 232

Polityka 7.2020 (3248) z dnia 11.02.2020; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Pięć krótkich zdań"

Czytaj także

Nauka

Jak leczyć wyleczonych z raka

Pokonanie nowotworu nie oznacza końca leczenia. Rak staje się chorobą przewlekłą, wymagającą wielu lat szczególnego wsparcia. Zwłaszcza gdy coraz częściej przydarza się w młodym wieku.

Paweł Walewski
22.08.2019