Książki

Polak nieprawdziwy

Recenzja książki: Tomasz Ulanowski, „O powstawaniu Polaków”

materiały prasowe
Lekturę „O powstawaniu Polaków”, eseju popularnonaukowego Tomasza Ulanowskiego, należy przede wszystkim polecić zwolennikom turbosłowiańskości, propagatorom idei Wielkiej Lechii – niech przejrzą na oczy.

Lekturę „O powstawaniu Polaków”, eseju popularnonaukowego Tomasza Ulanowskiego, należy przede wszystkim polecić zwolennikom turbosłowiańskości, propagatorom idei Wielkiej Lechii – niech przejrzą na oczy. Przewrotny tytuł może ich zachęcić, jednak kategoria „polskości” jest w istocie kulturową maską, którą próbujemy przykryć biologiczną naturę i wiedzę o praprzodkach. Ulanowski pokazuje, że wszelkie dysputy o narodowej tożsamości staną się jałowymi sporami, jeśli tylko spojrzy się na nie z nieco szerszej perspektywy. Okazuje się, że wiele elementów puzzli o nazwie „polska (pre)historia” to w istocie fałszywki lub części z innych zestawów. Powstaliśmy w efekcie mezaliansu, którego dopuścili się nasi przodkowie z gatunku Homo sapiens i Homo neanderthalensis (do tych swingerskich zabaw dołączyli także denisowianie). 

Tomasz Ulanowski, O powstawaniu Polaków, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020, s. 240

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Polak nieprawdziwy"

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020