Książki

Polak nieprawdziwy

Recenzja książki: Tomasz Ulanowski, „O powstawaniu Polaków”

materiały prasowe
Lekturę „O powstawaniu Polaków”, eseju popularnonaukowego Tomasza Ulanowskiego, należy przede wszystkim polecić zwolennikom turbosłowiańskości, propagatorom idei Wielkiej Lechii – niech przejrzą na oczy.

Lekturę „O powstawaniu Polaków”, eseju popularnonaukowego Tomasza Ulanowskiego, należy przede wszystkim polecić zwolennikom turbosłowiańskości, propagatorom idei Wielkiej Lechii – niech przejrzą na oczy. Przewrotny tytuł może ich zachęcić, jednak kategoria „polskości” jest w istocie kulturową maską, którą próbujemy przykryć biologiczną naturę i wiedzę o praprzodkach. Ulanowski pokazuje, że wszelkie dysputy o narodowej tożsamości staną się jałowymi sporami, jeśli tylko spojrzy się na nie z nieco szerszej perspektywy. Okazuje się, że wiele elementów puzzli o nazwie „polska (pre)historia” to w istocie fałszywki lub części z innych zestawów. Powstaliśmy w efekcie mezaliansu, którego dopuścili się nasi przodkowie z gatunku Homo sapiens i Homo neanderthalensis (do tych swingerskich zabaw dołączyli także denisowianie). 

Tomasz Ulanowski, O powstawaniu Polaków, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020, s. 240

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Polak nieprawdziwy"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021