Książki

Wściekłość pokoleń

Recenzja książki: Elena Ferrante, „Czas porzucenia”

materiały prasowe
Olga została z dnia na dzień sama z dwójką dzieci. Mąż Mario odszedł do innej. Czytelnik towarzyszy Oldze w tym procesie rozpadu.

To nie jest jeszcze najnowsza powieść Eleny Ferrante (autorki ukrytej pod pseudonimem), która właśnie ukazuje się we Włoszech. To książka napisana przed cyklem „Genialna przyjaciółka” w 2002 r. W Polsce „Czas porzucenia” ukazuje się dopiero teraz i potwierdza wielką klasę pisarską Ferrante, która potrafi trzymać w napięciu, a zarazem jej książki są niezwykle wnikliwymi psychologicznymi portretami kobiet w momentach przełomowych. „Czas porzucenia” nie pozwala ani na chwilę porzucić lektury, a natężenie emocjonalne przypomina opowiadania grozy, w których szaleństwo mąci bohaterom umysł i miesza wyobraźnię z rzeczywistością. Sceny majaczącej bohaterki zamkniętej w mieszkaniu z dziećmi i chorym psem sprawiają, że braknie tchu. 

Elena Ferrante, Czas porzucenia, przeł. Lucyna Rodziewicz-Doktór, Sonia Draga, Poznań 2020, s. 294

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Wściekłość pokoleń"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021