Książki

Ostatni bikiniarz

Recenzja książki: Josef Škvorecký, „Gorzki świat”

materiały prasowe
Choć Josef Škvorecký ma na swoim koncie wiele świetnych powieści, jego maestria w równym stopniu uwidacznia się w krótkich formach.

Choć Josef Škvorecký ma na swoim koncie wiele świetnych powieści, jego maestria w równym stopniu uwidacznia się w krótkich formach. Większość opowiadań zebranych w tomie „Gorzki świat” pisana była w latach 50., choć są tu również teksty z lat 80. – powstałe na emigracji w Kanadzie. Jest to w istocie wybór tematyczny, skupiający się na tekstach, w których Škvorecký ze swadą portretuje czeską codzienność. „Życie… to właściwie zawsze wyłącznie tragedia, lecz w szczegółach ma charakter komedii” – cytat z Schopenhauera, który Škvorecký wybrał jako motto jednego z opowiadań, doskonale charakteryzuje jego teksty. Ma to również związek z bohaterami tych opowiadań – są to ludzie młodzi, najstarsi z bohaterów mają około trzydziestki.

Josef Škvorecký, Gorzki świat, przeł. Andrzej S. Jagodziński i Jan Stachowski, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020, s. 336

Polityka 16.2020 (3257) z dnia 14.04.2020; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatni bikiniarz"

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021