Książki

Opowiadacze opowiadają

Recenzja książki: Aleksandra Rybka, „Pokaż mi swoją bibliotekę”

materiały prasowe
O swoich bibliotekach mówią m.in. pisarze Sylwia Chutnik, Agata Tuszyńska, Jacek Dehnel, Krzysztof Varga oraz krytycy literaccy (Paweł Dunin-Wąsowicz, Justyna Sobolewska).

Profesor Jerzy Bralczyk nie lubi jadać w samotności, więc towarzyszą mu co rano Flaubert, Sienkiewicz, Nabokov. Wraca do ulubionych lektur, nowości nie śledzi, ma pewnie najbardziej spektakularną kolekcję „Pana Tadeusza” oraz, oczywiście, słowników. Pełno „znakomitych kuriozów” jest w bibliotece rysownika Macieja Sieńczyka, takich jak gadzinówki wydawane przez Niemców dla Polaków w czasach okupacji (w tym „Fala”, ówczesny „Playboy”). Ale i sporo białych kruków, w tym pierwsze polskie wydanie „Alicji z Krainy Czarów”. Sieńczyk licytuje książki w internecie, a zarazem – tu bibliofile pewnie oniemieją – co jakiś czas wystawia przed śmietnik te, z których wyrósł.

Aleksandra Rybka, Pokaż mi swoją bibliotekę, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020, s. 400

Polityka 17.2020 (3258) z dnia 21.04.2020; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Opowiadacze opowiadają"

Czytaj także

Społeczeństwo

Lekarka: Polska odwróciła się od pacjentek

„Osoby, które argumentują ten wyrok troską o życie i rodzinę, kradną czas kobietom. Decyzja trybunału sprawi, że te z nich, które chciały być matkami, nigdy nimi nie będą. A nas stawia w sytuacji nieetycznej” – mówi Kaja Filaczyńska, inicjatorka listu otwartego do TK, pod którym podpisało się niemal tysiąc lekarek i lekarzy.

Mateusz Witczak
23.10.2020