Książki

Curtis i cała reszta

Recenzja książki: Jon Savage, „Przenikliwe światło, słońce i cała reszta. Joy Division w ustnych relacjach”

materiały prasowe
Pełen subtelności portret zmagającego się z wewnętrznymi demonami Curtisa powstaje tu jakby przy okazji szerszej opowieści.

Tytułowe hasło „Przenikliwe światło, słońce i cała reszta” to słowa, które wypowiedział Tony Wilson, dziennikarz, odkrywca wielu zespołów z Manchesteru, założyciel wytwórni tamtejszej Factory Records i klubu Haçienda. Owo światło – na tle miernoty całej reszty – pojawiło się, gdy zobaczył na scenie przyszły „najważniejszy zespół brytyjski”. Grupa Joy Division istniała krótko, ledwie kilka lat. Zakończyła działalność w maju 1980 r., wraz z samobójczą śmiercią wokalisty Iana Curtisa.

Jon Savage, Przenikliwe światło, słońce i cała reszta. Joy Division w ustnych relacjach, przeł. Filip Łobodziński, Kosmos Kosmos, Warszawa 2020, s. 337

Polityka 20.2020 (3261) z dnia 12.05.2020; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Curtis i cała reszta"

Czytaj także

Społeczeństwo

Lekarka: Polska odwróciła się od pacjentek

„Osoby, które argumentują ten wyrok troską o życie i rodzinę, kradną czas kobietom. Decyzja trybunału sprawi, że te z nich, które chciały być matkami, nigdy nimi nie będą. A nas stawia w sytuacji nieetycznej” – mówi Kaja Filaczyńska, inicjatorka listu otwartego do TK, pod którym podpisało się niemal tysiąc lekarek i lekarzy.

Mateusz Witczak
23.10.2020